Dania zamyka programy studiów prowadzone w języku angielskim

2021-06-29

25 czerwca duński rząd podjął decyzję o zamknięciu większości programów studiów prowadzonych w języku angielskim w duńskich college'ach i akademiach.

W praktyce oznacza to, że dla większości duńskich instytucji szkolnictwa wyższego ten rok (wrzesień 2021 i luty 2022) będzie ostatnim rokiem, w którym będą mogły przyjmować studentów na studia prowadzone w języku angielskim.
Decyzja ta nie wpływa na uniwersytety, np. na University of Southern Denmark.

 

Decyzja ta nie wpływa na studentów rozpoczynających studia we wrześniu 2021 i w lutym 2022!

 

Zarówno my, jak i uczelnie, mamy nadzieję, że w przyszłości kierunki nauczane w języku angielskim zostaną przywrócone.

Jeśli masz już wybrany kierunek i planowałeś/aś aplikację na studia w Danii w przyszłym roku wypełnij poniższy formularz – doradzimy Ci alternatywne kierunki na studia w innych krajach.

 

Kierunki, które według informacji z uczelni zostają:

Uczelnie, które nie będą już oferować kierunków w języku angielskim:

 

Informacje odnośnie tego jakie kierunki mogą zostać otwarte w przyszłym roku i co z top-up'ami będą na tej stronie aktualizowane.

Informacje na oficjalnej stronie (w języku duńskim) znajdziesz tutaj: https://ufm.dk/

 

Co dalej?

Duńskie uczelnie bardzo cenią sobie międzynarodowych studentów i ich wkład w społeczność akademicką. Dania potrzebuje też specjalistów, głównie inżynierów. Z tych względów duńskie uczelnie będą pracowały nad umożliwieniem międzynarodowym studentom kończącym AP Degree dalszej edukacji.

Jednym z pomysłów dla studentów AP Degree chcących kontynuować swoją edukację w Danii jest aplikacja na kierunek top-up w języku duńskim. Nie będziemy ukrywać – nauka języka nie jest łatwa, ale dla zmotywowanych na pewno możliwa. Dowodem na to jest Sylwia z Polski, która studiowała IT Technology na Business Academy Aarhus, a następnie ukończyła Top-Up IT Seciurity w języku duńskim. Pełną historię Sylwii możecie przeczytać tutaj. Również międzynarodowi studenci na UCN decydowali się na rozpoczęcia studiów top-up w języku duńskim – tutaj można poczytać ich historie.

Kończysz AP Degree i szukasz alternatywy dla studiów Top-Up? Sprawdź kierunki Top-Up w Belgii i Finlandii tutaj.