Holandia - finanse

Nauka w Holandii jest płatna - opłata za rok studiów licencjackich oraz magisterskich (na uniwersytetach) dla studentów z krajów Unii Europejskiej wynosi 2530 euro (w cenę wliczono opłatę za materiały dla studentów)

Oficjalną jednostką monetarną w Holandii jest Euro.
 

Państwo stara się uczynić szkolnictwo wyższe bardziej dostępnym dla każdego, kto chce studiować. Z tego powodu studenci z UE mogą otrzymać wsparcie finansowe (Student Finance)*, które państwo zapewnia studentom, którzy oficjalnie pracują co najmniej 8 godzin tygodniowo. Wsparcie (składające się z czterech elementów - pożyczki, podstawowego wsparcia finansowego, dodatkowego grantu, bezpłatnego biletu na transport publiczny) wynosi do 1054,17 euro miesięcznie, w zależności od dochodów rodziców. Ponadto studenci z Unii Europejskiej mają możliwość otrzymania pożyczki na pokrycie kosztów edukacji oraz dodatku mieszkaniowego.
 

Studia w Holandii są więc płatne, jednak po otrzymaniu wynagrodzenia od pracodawcy oraz pożyczki, czesne za studia można łatwo opłacić.

Dofinansowanie w trakcie studiów* 

Dofinansowanie składa się z 4 części:

 • Pożyczka perferencyjnych warunkach;
 • Podstawowe wsparcie finansowe;
 • Dodatkowy grant (w zależności od dochodów rodziców);
 • Bezpłatny bilet na transport publiczny.

Aby starać się o dofinansowanie musisz spełnić poniższe warunki:

 • studiujesz na dziennych studiach (licencjackich, inżynierskich lub magisterskich) w Holandii
 • jesteś osobą poniżej 30 roku życia
 • musisz być oficjalnie zatrudniony/a przez holenderską firmę lub instytucję przez co najmniej 32 godziny miesięcznie (8 godzin tygodniowo) LUB mieszkać w Holandii przez co najmniej 5 lat.

Łącznie można starać się o wsparcie finansowe w wysokości 1054,17 euro miesięcznie. Pożyczkę należy spłacić, natomiast dodatkowy grant, podstawowe wsparcie finansowe oraz studencki dodatek do transportu stają się bezzwrotnym wsparciem, jeśli skończysz studia w ciągu 10 lat. Przeczytaj o warunkach przyznawania wsparcia i procedurze ubiegania się o wsparcie na stronie DUO.
 

Dodatkowe informacje:
 
1. Pożyczka na preferencyjnych warunkach

Pożyczka na preferencyjnych warunkach (Regular loan)

 • Kwota pożyczki może zostać określona przez samego studenta, ale nie może być wyższa niż 293,67 euro miesięcznie (jeśli wniosek dotyczy również grantu);
 • Pożyczkę należy spłacić maksymalnie w ciągu 35 lat od ukończenia studiów i tylko pod warunkiem, że Twoje zarobki przekraczają płacę minimalną. Spłacane raty nie mogą być wyższe, niż 4% Twojego nadwyżkowego dochodu od płacy minimalnej.
2. Podstawowe wsparcie finansowe

Podstawowe wsparcie finansowe (Basic grant)

 • Mogą go uzyskać wszyscy obywatele UE, którzy spełniają wszystkie warunki wymienione powyżej.
 • Kwota wsparcia wynosi 302,39 euro miesięcznie (kwota wsparcia od września 2024 r.).
 • Wsparcie udzielane jest na okres studiów - 3 lub 4 lata. Zależy to od rodzaju uczelni, na której studiujesz.
 • Pamiętaj, że po rozpoczęciu otrzymywania wsparcia musisz ukończyć studia w ciągu dziesięciu lat, w przeciwnym razie wsparcie zostanie dodane do pożyczki i będziesz musiał je spłacić wraz z odsetkami.
3. Dodatkowy grant

Dodatkowy grant (Supplementary grant)

 • Mogą go otrzymać wszyscy obywatele UE, którzy spełniają wszystkie warunki wymienione powyżej i których rodzice zarabiają mniej niż 36 592 euro rocznie (oboje łącznie). Jeśli kwota ta zostanie przekroczona, ale nie więcej niż 70 000 euro rocznie, możliwe jest otrzymanie części wsparcia.
 • Wsparcie może wynieść maksymalnie 457,60 euro miesięcznie, ale jego dokładna kwota zależy od kwoty dochodu rodziców za ostatnie dwa lata.
 • Pamiętaj, że po rozpoczęciu otrzymywania wsparcia musisz ukończyć studia w ciągu dziesięciu lat, w przeciwnym razie wsparcie zostanie dodane do pożyczki i będziesz musiał je spłacić.
4. Studencki dodatek do transportu (w całej Holandii - w tygodniu lub w weekendy)

Studencki dodatek do transportu (Student travel product)

 • Pracujący studenci mają możliwość podróżowania środkami transportu publicznego w całej Holandii za darmo lub po obniżonej cenie.
 • Karnet na transport publiczny jest kredytem, którego nie trzeba spłacać, jeśli ukończy się studia w ciągu 10 lat.
 • Można wybrać karnet weekendowy lub na dni powszednie.WAŻNE:

 • Łączna kwota wsparcia ze strony państwa (pożyczka+wsparcie podstawowe+dodatkowy grant) nie może przekroczyć 1054,17 euro miesięcznie, więc jeśli otrzymujesz maksymalną kwotę bezzwrotnego wsparcia finanswoego (457,60 euro+302,39 euro=759,99 euro), to maksymalna kwota pożyczki, o którą możesz się ubiegać, wynosi 293,67 euro miesięcznie.
 • Aby ubiegać się o pożyczkę lub wsparcie finansowe, trzeba już mieszkać w Holandii, posiadać numer ubezpieczenia społecznego i miejsce pracy, dlatego nie jest możliwe wcześniejsze złożenie wniosku o pomoc państwa.
 • Rozpatrzenie wniosku i otrzymanie pomocy państwa może potrwać do 3 miesięcy od złożenia wniosku, dlatego bardzo ważne jest, aby upewnić się, że ma się wystarczającą ilość pieniędzy na pokrycie własnych finansów przez kilka pierwszych miesięcy.


Aplikacja
 

Możesz zaaplikować online, na www.duo.nl. Instrukcje znajdziesz tutaj.

 Dodatkowe formy wsparcia 

Pożyczka na czesne

Pożyczka na czesne (Tuition fee loan)

Rząd holenderski umożliwia również uzyskanie pożyczki na pokrycie czesnego.

 • Kredyt studencki wypłacany jest w miesięcznych ratach w wysokości 210,83 € miesięcznie. Pożyczka studencka zostanie przelana bezpośrednio na konto uniwersyteckie i pokryje część czesnego.
 • Kredyt studencki należy zacząć spłacać po znalezieniu pracy i uzyskaniu co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Jeśli Twój dochód nie będzie wystarczający do spłaty miesięcznych rat kredytu, możesz złożyć wniosek o ich obniżenie.
 • Kredyt studencki musi zostać spłacony w ciągu 15 lat od ukończenia studiów.
 • Rada Pożyczkowa spotyka się co roku we wrześniu i odpowiada na wszystkie pytania studentów.
Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy (Housing allowance)

Dodatek mieszkaniowy to comiesięczne wsparcie finansowe przyznawane przez rząd holenderski wszystkim studentom z UE, których koszty mieszkaniowe są zbyt wysokie w stosunku do ich dochodów. Aby zakwalifikować się do otrzymania dodatku mieszkaniowego, należy spełnić następujące kryteria:

 • musisz mieć ukończone 18 lat
 • musisz być zameldowany w Holandii (posiadać numer BSN (Citizen Service Number))
 • musisz być obywatelem UE
 • musisz mieszkać w mieszkaniu z własną łazienką, toaletą, kuchnią i osobnym wejściem - jeśli wynajmujesz pokój w mieszkaniu/domu z innymi osobami, nie możesz ubiegać się o to świadczenie.
 • Twoje dochody i czynsz nie mogą przekraczać pewnej kwoty - kwota ta zależy od wieku i sytuacji (jeśli dzielisz pokój w mieszkaniu z kimś innym, prawdopodobnie nie możesz ubiegać się o to świadczenie) np.:
 • jeśli jesteś w wieku od 18 do 23 lat, nie możesz płacić więcej niż 414,02  euro miesięcznie, aby kwalifikować się do housing allowance
 • jeśli jesteś w wieku od 24 do 27 lat, nie możesz płacić więcej niż 710,67 euro miesięcznie, aby kwalifikować się housing allowance
 • roczny dochód nie może przekraczać 22 200 euro, a Twoje oszczędności nie mogą przekraczać 25 000 euro

Jeśli spełniasz wszystkie te kryteria i otrzymasz housing allowance, to będzie on wypłacany na twoje konto osobiste. O dodatek ten można ubiegać się w dowolnym momencie roku. Wysokość zasiłku zależy od dochodu (wynagrodzenia) i kosztów wynajmu.

Wsparcie w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego

Wsparcie w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego (Zorgtoeslag)

Wszyscy zarejestrowani mieszkańcy muszą wykupić ubezpieczenie zdrowotne w ciągu czterech miesięcy od przyjazdu do Holandii. Ubezpieczenie zdrowotne kosztuje około 1100 euro rocznie, ale każdy, kto ma ograniczone dochody, może otrzymać pomoc państwa w pokryciu kosztów ubezpieczenia. Aby zakwalifikować się do otrzymania tego wsparcia, należy spełnić następujące wymagania:

 • musisz mieć ukończone 18 lat;
 • musisz posiadać ubezpieczenie zdrowotne w Holandii;
 • musisz być obywatelem UE;
 • musisz mieć dochód poniżej 38 520 euro rocznie.

Więcej o tym wsparciu można przeczytać tutaj (strona dostępna wyłącznie w języku niderlandzkim).

 

Uwaga!

 

 

Przedstawione powyżej informacje są orientacyjne i nie uwzględniają indywidulanych przypadków. Jeśli chcesz uzyskać dokładne informacje na temat wsparcia, które możesz otrzymać, to zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z DUO.

 

Ogólne wydatki 

Poniżej przedstawiamy kilka tabel, które pomogą Ci się zorientować, ile mniej więcej będzie Cię kosztowało życie w Holandii. Pamiętaj, że kwoty w tabelach są tylko orientacyjne, dlatego Twoje wydatki mogą być nieco inne, niż tu przedstawiono. Wszystko zależy od Twoich osobistych wydatków, tego, w którym mieście będziesz mieszkać, w jakim mieszkaniu, jaką żywność będziesz kupować, itp. 

 

Średnie miesięczne wydatki
Wynajem mieszkania€ 400-750
Żywność, napoje€ 150-250
Telefon€ 20-30
Transport€ 50-70
Inne wydatki (rozrywka, odzież, nieprzewidziane wydatki)€ 80-100
Razem miesięcznie€ 700-1200

 

Orientacyjne ceny artykułów spożywczych w Holandii

 

Artykuł

Ilość

Cena w euro

Chleb

800 g

€1.29

Jajka

12 szt.

€3.01

Mąka

1 kg

€1.50

Makaron

500 g

€1.20

Ryż

1 kg

€1.88

Ziemniaki

1 kg

€1.17

Ser

1 kg

€10.98

Masło

250 g

€1.60

Filet z kurczaka

500 g

€8.79

Mielona wieprzowina

1 kg

€8.00

Jogurt

1 l

€1.15

Płatki kukurydziane

500 g

€1.10

Kawa

500 g

€4.50

Mleko

1 l

€1.10

Sok

1 l

€2.00

Piwo 

0.5 l

€1.17

Cukier

1 kg

€1.60

Sól

1 kg

€0.60

Przedstawione ceny żywności są orientacyjne (średnie). W zależności od sklepu, w którym zamierzasz robić zakupy, mogą być niższe lub wyższe. Większość studentów robi zakupy w trakcie promocji, a przed zakupem porównuje ceny w różnych sklepach, i w ten sposób oszczędza.