Informacje dla rodziców

Dla rodziców

Studia za granicą stają się coraz bardziej popularne. Możliwość mieszkania i studiowania w innych krajach stała się dużą zaletą (w wielu miejscach nawet koniecznością - nie bez powodu przedsiębiorstwa, które osiągnęły sukces, wysyłają swoich pracowników na szkolenia i wyjazdy służbowe do krajów zagranicznych).

Uzyskanie wiedzy w konkretnej dziedzinie jest bardzo ważnym czynnikiem przy osiągnięciu sukcesu w karierze zawodowej zarówno w wymiarze jednostki, jak i dla dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. W obecnych czasach młody człowiek musi myśleć o swojej przyszłości i dostosowywać do zmieniającego i rozwijającego się otoczenia, gdzie wiedza, kontakty oraz autorytety przekraczają granice państw. Powrót do własnego kraju z nowym doświadczeniem i umiejętnościami, których nie mają rówieśnicy to ogromna zaleta i przewaga. Osoba, która potrafi odpowiednio wykorzystać doświadczenie zdobyte w trakcie studiów za granicą, może osiągnąć duże sukcesy. Wierzymy, że cieszycie się z tego, że Wasze dziecko otrzymało szansę akademickiego oraz osobistego rozwoju. Rozumiemy, że martwicie się i macie dużo pytań na temat wyzwań czekających Was, a przede wszystkim Wasze dzieci – przyszłych zagranicznych studentów.

 

 

Kastu poświęca dużo uwagi zagadnieniom bezpieczeństwa i komfortu życia naszych studentów.

Wraz z naszymi uczelniami ze wszystkich sił staramy się ich wspierać i pomagamy odnaleźć się w obcym kraju.

Wybór kierunku studiów

Emocje związane ze studiowaniem za granicą dają o sobie znać już wtedy, gdy zacznie się interesować tym tematem – gromadzi informacje, sięga po porady, wypełnia formularz aplikacyjny, uczestniczy w rozmowie kwalifikacyjnej oraz zdaje test z języka angielskiego. Ten okres jest bardzo ważny dla Waszego dziecka, dlatego chcielibyśmy, abyście wspierali je w okresie aplikacji na wymarzoną uczelnię. Życie i studia za granicą to bezcenne doświadczenie, dlatego warto się starać! Jesteśmy gotowi, aby odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania, a proces aplikacji dla Waszego dziecka uczynić prostym, przejrzystym i bardziej zrozumiałym. Waszym najważniejszym zadaniem jest pomoc w wyborze kierunku studiów oraz kraju, w którym Wasze dziecko będzie się czuć się najlepiej. Razem z dzieckiem przejrzyjcie zakładkę Pomoc w wyborze studiów przygotowaną przez zespół Kastu. Wykonajcie razem testy, zgodnie z zaleceniami, odszukajcie potrzebne informacje o interesujących kierunkach studiów, krajach oraz uczelniach. Najważniejsze, potrzebne, rzetelnie zgromadzone informacje znajdziecie na naszej stronie internetowej. Proponujemy jednak skorzystać również z innych, wiarygodnych źródeł takich jak oficjalne strony uczelni.

Finanse

W wyborze kraju i uczelni bardzo ważne są kwestie finansowe. Wszelkie potrzebne informacje o tym, ile kosztuje kształcenie w reprezentowanych przez nas krajach - ile średnio będziecie potrzebować na miesięczne wydatki, jakiej pomocy finansowej można się spodziewać w krajach, w których nauka jest odpłatna i jakie są możliwości znalezienia pracy dla studenta, znajdziecie w zakładce Finanse i Możliwości pracy w trakcie studiów.

Wyjazd na studia

Jeszcze przed otrzymaniem ostatecznej decyzji o przyjęciu na studia trzeba powoli zacząć przygotowania do wyjazdu. To bardzo wrażliwy czas, należy jednak pamiętać, że żyjemy w XXI w. i odległości są niwelowane za pomocą takich programów jak Skype czy Facebook. Będziecie mogli skontaktować się z dzieckiem każdego dnia. Tanie linie lotnicze pozwolą widywać się częściej niż wam się wydaje. Przed wyjazdem musicie omówić z dzieckiem kwestie finansowe oraz porozmawiać o odpowiedzialności, która wynika z faktu samodzielnego życia i studiowania za granicą. Powinno ono zrozumieć, że zgadzając się na studia w obcym kraju ufacie mu i wierzycie, że będąc tam wykorzysta maksymalnie otrzymaną szansę.

Szok kulturowy

Wiemy, że pomoc dziecku w podjęciu decyzji o studiowaniu za granicą to bardzo odpowiedzialne zadanie. W całym procesie konieczne będzie Wasze wsparcie. Wasze dzieci zdobędą nie tylko wykształcenie wyższe na uczelni zagranicznej, ale także poznają nową kulturę (a nawet wiele kultur!). Poszerzą horyzonty oraz staną się bardziej niezależni. Studenci wyobrażają sobie często wybrany kraj zupełnie inaczej, niż jest on w rzeczywistości. Czasami wydaje się być lepszym, czasami gorszym. Nazywane jest to „szokiem kulturowym”, a Wy, jako rodzice pierwsi dowiecie się o obawach dziecka związanych z nowym otoczeniem. Na zagranicznych studentów czeka wiele wyzwań, co może powodować uczucie zdezorientowania i zagubienia, dlatego jednego dnia możecie prowadzić wesołą rozmowę telefoniczną, następnego – otrzymać smutny email. Przyzwyczajenie się do nowego trybu życia może być trudne i wymaga czasu. Rodzina i bliscy powinni zrozumieć, że jest to normalne zjawisko i dalej wspierać dzieci. Wydziały ds. międzynarodowych studentów na uczelniach także starają się, aby międzynarodowi studenci szybciej i skuteczniej włączyli się do akademickiego środowiska i nie czuli się samotni czy opuszczeni.

Powrót do domu

Powrót do domu także może być trudny. Zobaczycie, że wasze dziecko jest już dojrzałe. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku studentów, którzy za granicą spędzili rok lub dłużej. Może minąć trochę czasu, zanim znowu przyzwyczai się ono do domu. Mogą towarzyszyć mu poczucie smutku i zdezorientowania ponieważ to, czego doznało podczas studiów za granicą, jest całkowicie różne od tego, co zastało po powrocie do domu. Bądźcie cierpliwi i wysłuchajcie wszystkich historii oraz wspomnień o obcym kraju, namawiajcie je, aby podtrzymywało kontakty z przyjaciółmi poznanymi na studiach. Wasze dziecko szybko powróci na stare tory. Ciągle skłaniajcie je do udoskonalania swoich umiejętności i wiedzy nabytej podczas studiów. Radzimy także poczytać zakładkę Perspektywy po ukończeniu studiów.

 

Ważne jest, żebyście byli dla swojego dziecka doradcą, ale podjęcie ostatecznych decyzji zostawili przyszłemu studentowi.

W ten sposób okażecie zaufanie i wsparcie oraz będziecie rozwijać jego niezależność.


Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania, to zachęcamy do kontaktu z konsultantami Kastu – są oni gotowi rozwiązać problemy związane z aplikacją na zagraniczne uczelnie.

Wiktoria Kuliberda
Koordynatorka ds. studiów za granicą
Wiktoria Kuliberda
Karolina Żebrowska
Koordynatorka ds. studiów za granicą
Karolina Żebrowska
arrow
arrow