Możliwości pracy w trakcie studiów

Większość studentów wyjeżdżających na studia za granicę pracuje w czasie wolnym od nauki, starając się samodzielnie pokryć swoje wydatki.

Poszukiwanie pracy może się przedłużyć, a efekty będą zależały od tego, jak aktywnie będziesz poszukiwać pracy, w jakim mieście będziesz mieszkać i jak wygląda rynek pracy danego kraju. Studenci najczęściej pracują w sektorze usługowym. W niektórych krajach można zarobić nawet 14 euro na godzinę.Standardowy czas pracy dla studenta, chcącego pokryć swoje wydatki, to około 12–15 godzin (2–3 godziny dziennie) w tygodniu, dlatego nietrudno pogodzić pracę ze studiami. Nie polecamy pracować w większym wymiarze czasu, ponieważ może mieć to negatywny wpływ na wyniki w nauce. Pamiętaj, że Twoim celem jest pomyślne ukończenie studiów. Po ich ukończeniu będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na pracę. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji o możliwościach zatrudnienia w konkretnym kraju, możesz skontaktować się z osobami tam studiującymi.

Ważne! Nie warto wysyłać formularza aplikacyjnego na uczelnię zagraniczną, jeżeli planujesz tam tylko pracować.

 

Pamiętaj, że Twoim najważniejszym zadaniem jest bycie wzorowym studentem!

Porady dotyczące poszukiwania pracy za granicą

Przed rozpoczęciem poszukiwania pracy musisz zrozumieć, że znalezienie pracy niekoniecznie będzie łatwym zadaniem. Pracę znajdziesz wtedy, gdy będziesz intensywnie szukać. Znajduje ten, kto szuka!

  • Poinformuj swoich przyjaciół, kolegów, wykładowców i wszystkie inne osoby, że szukasz pracy w niepełnym wymiarze godzin. Może oni Ci pomogą i polecą wolne miejsce pracy. Im więcej osób będzie wiedziało, tym szybciej uda Ci się znaleźć pracę!
  • Najefektywniejszy i najszybsze sposób poszukiwania pracy: wydrukuj 100–150 swoich życiorysów (CV) i przeznacz kilka dni na odwiedzanie firm, sklepów, wytwórni, szkół i innych instytucji w danym mieście, w których mogłoby się znaleźć miejsce pracy dla studenta.
    W każdej instytucji pytaj o możliwości zatrudnienia. Najczęściej po takim pytaniu zostaniesz zapoznany z kompetentną osobą, wtedy przedstawisz się, zostawisz życiorys. Po wielu takich spotkaniach istnieje duże prawdopodobieństwo otrzymania kilku ofert pracy.
  • Rozglądaj się po witrynach sklepowych i tablicach ogłoszeń w centrach handlowych, niektóre spółki poszukujące pracowników na niepełny wymiar godzin ogłoszenia wieszają w witrynach sklepowych, a centra handlowe zamieszczają je na tablicach informacyjnych.
  • Szukaj pracy w internecie. Możesz korzystać z programu Google Translator, jeżeli oferty pracy nie są w języku angielskim. Gdy znajdziesz odpowiednie ogłoszenie, poproś koordynatora studiów zagranicznych uczelni, aby pierwszy raz zadzwonił w Twoim imieniu lub weź ze sobą CV i udaj się do potencjalnego pracodawcy sam.
  • Zwróć się do agencji zatrudnienia, które oferują krótkoterminowe i jednorazowe prace dla studentów.
  • Zapytaj u siebie na uczelni. Czasami bywa tak, że właśnie uczelnie zapewniają kilka miejsc pracy dla swoich studentów (sprzątanie laboratorium, praca w kawiarni na kampusie, itp).
  • Poszukaj firmy dostawczej. Firmy takie jak Glovo, McDonald's, Uber, Bolt, DPD,  itp. stale poszukują pracowników do pracy na elastycznych grafikach.
  • 3 porady jak napisać CV i zdobyć pierwszą pracę (+ przykłady). Przeczytaj tutaj.

Wymagania dotyczące pracy i życia za granicą

Obywatele Unii Europejskiej mogą swobodnie pracować w innych krajach UE. Przed podjęciem pracy należy jednak zarejestrować się w urzędzie miasta. Zasady rejestracji różnią się w zależności od gminy, więc aby się zarejestrować, powinno udać się do instytucji szkolnictwa wyższego, w której jest się zapisanym (często instytucje szkolnictwa wyższego pomagają swoim międzynarodowym studentom w załatwianiu formalności), albo bezpośrednio do administracji miasta, w którym będziesz mieszkać. Poinformują Cię oni o dokładnej procedurze rejestracji. Po rejestracji otrzymasz numer zameldowania, który będzie Ci potrzebny do znalezienia pracy, otwarcia konta bankowego i załatwienia wielu innych spraw.

Wymagane dokumenty:

  • Dokument tożsamości
  • Dwa/cztery zdjęcia do dokumentów
  • List o przyjęciu na studia wyższe
  • Czasem mogą wymagać umowy najmu