Najczęściej zadawane pytania


W tej zakładce przedstawiamy pytania najczęściej zadawane konsultantom Kastu oraz krótkie i jasne odpowiedzi.


Proces aplikacji
1. Czy mogę wysłać formularz, jeżeli nadal uczę się w szkole?
Tak, możesz. Jeżeli obecnie uczysz się w ostatniej klasie szkoły średniej i jeszcze nie masz świadectwa dojrzałości, to formularz aplikacyjny możesz wysłać i bez niego. Kopię świadectwa doślesz, jak tylko je otrzymasz.
2. Z jakich przedmiotów muszę zdawać egzamin dojrzałości, abym móc studiować za granicą

Wymagania uczelni różnią się w zależności od kraju, uniwersytetu i kierunku. Na niektórych bardziej się liczy Twoja motywacja, na innych wyniki w nauce (średnia ocen, matury). Zdarzają się sytuacje, kiedy uczelnia wymaga zdawania rozszerzeń z konkretnych przedmiotów (szczególnie w Anglii i na kierunkach związanych z biologią). Jeśli masz pytania, co do konkretnych wymagań, to skontaktuj się z konsultantami Kastu.

3. Co jest najważniejsze podczas aplikacji na uczelnie za granicą?

Najważniejsze jest poprawne wypełnienie formularza aplikacyjnego oraz napisanie dobrego i wyczerpującego listu motywacyjnego. Większość uczelni zagranicznych największą uwagę zwraca nie na Twoje oceny, a na Twoje cechy osobowości. Jeżeli pisząc list motywacyjny, pokażesz wszystkie swoje mocne strony i udowodnisz zainteresowanie wybranym kierunkiem, to przedstawiciele uczelni, uwzględniając Twoje zaangażowanie i silną motywację do osiągania celów, przyjmą Cię i pomogą stać się ekspertem w danej dziedzinie. Podczas aplikacji na uczelnie za granicą ważne są również umiejętności językowe. Twoją znajomość języka angielskiego udokumentuje zdany test z języka angielskiego.

4. Jakie dokumenty należy przesłać wraz z formularzem?

Razem z formularzem prześlij list motywacyjny, referencje, wypis ocen oraz kopię paszportu lub dowodu osobistego. Ważne, aby zwrócić uwagę na to, że podczas aplikacji na niektóre kierunki należy przysłać dodatkowe dokumenty, np. CV lub portfolio na studia artystyczne. Szczegółową listę niezbędnych do aplikacji dokumentów znajdziesz w zakładce Wymagane dokumenty.

5. Ile kierunków/krajów mogę wybrać w jednym formularzu?

W jednym formularzu można wybrać maksymalnie 29 kierunków studiów licencjackich, w tym:

 • 5 kierunków w Wielkiej Brytani,
 • 8 kierunków w Danii (uwaga: bardzo ważna jest kolejność priorytetów - skonsultuj ją z Kastu!)
 • 4 w Holandii,
 • 4 w Szwecji,
 • 2 w Finlandi
6. Ile kosztują usługi Kastu International?

Większość usług oferowanych przez Kastu jest BEZPŁATNA.
Pobieramy opłatę w wysokości 250 zł za przyjęcie na studia. Opłatę uiszczasz jednorazowo, dopiero w momencie otrzymania pierwszego warunkowego lub bezwarunkowego przyjęcia na uczelnię. Za każde kolejne otrzymane przyjęcie nie będzie naliczana żadna dodatkowa opłata.

Dodatkowe opłaty obowiązują tylko w przypadku jeśli chcesz aplikować na uczelnie spoza listy uczelni partnerskich Kastu.

7. Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny jest pierwszą rzeczą, która wpada w ręce rekruterom, dlatego najważniejsze jest pokazanie wszystkich swoich mocnych stron. Trzeba pamiętać, że nie jest to list do kolegi, dlatego nie należy pisać o hobby i rozrywce, ale o zainteresowaniach i planach na przyszłość, w których realizacji pomoże wybrany kierunek. Najważniejsze – nie kopiować. Większość uczelni dysponuje systemami, dzięki którym mogą sprawdzić, czy list motywacyjny nie został skopiowany. Więcej porad na temat tego, jak napisać solidny list motywacyjny, znajdziesz w zakładce List motywacyjny.

8. Co powinny zawierać referencje?

Szczegółowych wskazówek pisania referencji nie ma, każdy pisze inaczej. Referencje od nauczyciela, który uczy Cię danego przedmiotu, związanego z wybranym kierunkiem studiów, będą dużym plusem. Najważniejsze, aby osoba, która Cię poleca, określiła Twoje cechy „akademickie” – jakim jesteś uczniem (studentem), jakie są Twoje mocne strony, w jakich dziedzinach jesteś uzdolniony/-a. Najważniejszym wymogiem jest to, żeby Twoje referencje były napisane w języku angielskim. Jednak nauczyciel może napisać po polsku, a Ty z pomocą nauczyciela języka angielskiego przetłumaczysz to na angielski. Więcej informacji o referencjach znajdziesz w zakładce Referencje.

9. Kiedy należy zdawać test z języka angielskiego Kastu?

Osoby, które uczestniczą w głównej aplikacji, test z języka angielskiego Kastu zdają na początku na przełomie lutego i marca (niektóre uczelnie wymagają zdanego testu językowego już przed 15 marca!). Następnie w zależności od tego, czy utworzy się grupa – test będzie organizowany w kolejnych terminach. Osoby, które planują uczestniczyć w aplikacji zimowej, test z języka angielskiego Kastu zdają pod koniec listopada. Kastu organizuje też czasem tesy otwarte - może w nich brać udział każdy, kto się na nie zapisze. Informacje na temat otwartych testów są na bieżąco publikowane na stronie internetowej.

10. Czy można test z języka angielskiego zdawać po wysłaniu formularza?

Tak. Test z języka angielskiego Kastu na duńskie uczelnie jest zdawany po wysłaniu formularza. Test IELTS lub TOEFL można zdawać także po wysłaniu formularza aplikacyjnego. Uwaga: każda uczelnia może mieć inny termin wysyłania testów językowych - jeśli nie masz pewności do kiedy należy zdać test na wybrane przez Ciebie uczelnie zapytaj nas.

11. Co zrobić, jeżeli moja aplikacja nie została przyjęta?

W formularzu możesz zaznaczyć więcej niż jeden kierunek studiów i możesz aplikować do kilku krajów. Dlatego gdy otrzymasz odpowiedź odmowną z jednej uczelni, to nie przejmuj się tym - Twoją aplikację zaczną rozważać inne uczelnie. Jeżeli Twoja kandydatura nie została przyjęta na pierwszy wybrany kierunek, to nie oznacza to, że nie przyjmą Cię też wszystkie inne. Na któryś kierunek właśnie Ty będziesz osobą, której poszukują. :) Jeżeli nie przyjmą Cię na wybrany kierunek, to skontaktuj się z nami. Wyjaśnimy jaka jest tego przyczyna, i pomożemy Ci znaleźć odpowiednią alternatywę.

12. Bardzo długo nie otrzymałem/-am odpowiedzi z uczelni, czy to oznacza, że moja aplikacja nie została przyjęta?

Jeśli uczelnia nie dała odpowiedzi, oznacza to, że wciąż trwa rekrutacja. Uczelnie każdego roku otrzymują dużo aplikacji, dlatego czasami nabór może się przedłużyć. Jeżeli nie otrzymałeś/-aś żadnej wiadomości, to nie oznacza to, że nie przyjęto Cię, ponieważ uczelnie w każdym momencie mogą dać odpowiedź. Również w przypadku odmowy przyjęcia otrzymasz informujący o tym list lub email.

Finanse i praca
1. W jakich krajach nauka jest bezpłatna?
Studia licencjackie i Top-up bezpłatne są w Danii, Szwecji oraz Finlandii, a magisterskie w Danii i Szwecji. Więcej informacji w zakładce Finanse.
2. Ile potrzeba miesięcznie pieniędzy, by mieszkać za granicą?
To zależy od kraju i od Twoich indywidualnych potrzeb, ale mniej więcej od 430 do 650 € (1900 - 2800 zł). Więcej informacji znajdziesz w zakładce Finanse.
3. Jakie są możliwości pracy w trakcie studiów?
Większość Polaków studiujących za granicą stara się znaleźć pracę. Poszukiwanie pracy może się przedłużyć, a wyniki będą zależeć od tego, jak aktywnie będziesz szukać, od miasta, w którym będziesz mieszkać, i od rynku pracy. Zwykle studentom wystarcza praca przez 2–3 godziny dziennie, aby mogli pokryć większą część najważniejszych wydatków. Studenci mówią, że taki wymiar pracy nie męczy i łatwo połączyć ją ze studiami. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Możliwości pracy w trakcie studiów.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach zatrudnienia w danym kraju czy mieście, to skontaktuj się ze studentami, którzy tam studiują.
4. Jakie są możliwości otrzymania stypendium?
Studia w Danii, Szwecji i Finlandii są całkowicie bezpłatne, dlatego nie ma wielu opcji otrzymania dodatkowego stypendium. W Holandii jest możliwość otrzymania kredytu na korzystnych warunkach, którego kwota pokryje wszystkie opłaty za studia. W Holandii i w Danii pracujący studenci mogą otrzymać od państwa wsparcie finansowe (w Holandii do prawie 900 € miesięcznie a w Danii 820 € miesięcznie).
Zakwaterowanie
1. Gdzie zamieszkać podczas studiów za granicą?
Najczęściej studenci z zagranicy mieszkają w akademikach. Niektórzy razem z innymi studentami wynajmują mieszkania. Można też zamieszkać u miejscowej rodziny – w takim przypadku masz możliwość lepszego poznania mieszkańców oraz ich kultury. Ceny mieszkań są różne w zależności od kraju, lokalizacji oraz standardu mieszkania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do zakładki Zakwaterowanie.
2. Kiedy zacząć szukać mieszkania?
Może Ci się wydawać, że to zbyt wcześnie, ale mieszkania zacznij szukać na początku wiosny, jak tylko wyślesz formularz. Wszystkie uczelnie, nawet te, które nie posiadają własnych akademików, mają jakieś propozycje zakwaterowania dla nowych studentów (więcej szczegółów o warunkach zakwaterowania możesz przeczytać w opisach krajów i uczelni), jednak ilość pokoi proponowanych przez uczelnię jest ograniczona, dlatego im wcześniej zaczniesz szukać, tym więcej będziesz miał szans na znalezienie dachu nad głową. :)
P.S. W Kopenhadze i Aarhus są duże kolejki do akademików, więc zakwaterowania w tych miastach zacznij szukać 5–7 miesięcy przed wyjazdem za granicę.
System edukacji
1. Czym się różni college od uniwersytetu?
W Danii są dwa rodzaje uczelni: uniwersytety i college/akademie. W college’ach studia są bardziej zorientowane na praktykę, a na uniwersytetach – na  teorię i badania. Po ukończeniu studiów w college’u będziesz ekspertem w danej dziedzinie i od razu możesz zacząć pracować. Więcej o różnicach możesz poczytać tutaj.
2. Czym są studia Top-up?
Top-up to dodatkowy kurs wyrównujący przeznaczony dla studentów posiadających stopień AP Degree i chcących nabyć dyplom licencjata. Studia są też odpowiednie dla studentów, którzy ukończyli co najmniej dwa lata studiów licencjackich w Polsce i chcą kontynuować studia za granicą - w tym przypadku bardzo ważna jest zgodność programowa. Po ukończeniu studiów Top-up studenci otrzymują dyplom licencjacki zagranicznej uczelni.
3. Co to AP Degree?
Kierunki studiów akademicko-zawodowych (ang. AP Degree) to krótki cykl studiów wyższych, proponowany na różnych uczelniach w Danii. Stopień AP oznacza to samo co dwa pierwsze lata studiów licencjackich. Po zdobyciu stopnia AP istnieje możliwość kontynuacji studiów jeszcze przez rok (lub 1,5 roku) i otrzymania dyplomu licencjata w Danii lub innym kraju. W programach kierunków AP są idealnie dopasowane kursy teoretyczne i praktyczne, potrzebne do zatrudnienia w sektorze usług lub produkcji. Wszystkie kierunki AP są przygotowywane we współpracy z firmami – po to, aby po ich ukończeniu studenci posiadali konieczne umiejętności praktyczne.
4. Co to jest ECTS?

Europejski System Akumulacji i Transferu Punktów (ECTS) to system oparty na czasie pracy studenta potrzebnym do osiągnięcia celów określonych w zakresie programowym. ECTS umożliwia zrozumienie i porównanie kierunków studiów zarówno tych w kraju, jak i z zagranicy.

Główne cechy ECTS:

 • ECTS jest oparty na zasadzie, iż 60 punktów odzwierciedla nakład pracy studenta w ciągu jednego roku akademickiego.
 • Nakład pracy studenta według ECTS obejmuje czas spędzony na wykładach, ćwiczeniach, a także czas, gdy student pracuje indywidualnie oraz przygotowuje się do egzaminów i je zalicza itd.
 • Punkty ECTS umożliwiają również dokonanie oceny osiągnięć na studiach. przez "osiągnięcia" rozumiane jest to, co student będzie wiedział, rozumiał i będzie potrafił wykonać po zakończeniu procesu nauczania. Punkty w systemie ECTS można otrzymać tylko po wykonaniu tego, czego wymaga program, i otrzymaniu odpowiedniej oceny.

ECTS dla studentów:

 • zapewnia uznanie wykształcenia za granicą
 • stwarza możliwość kontynuowania studiów za granicą;
 • w Europie jest dużo systemów oceniania. Osiągnięcia studentów są wyrażane oceną lub skalą punktową stosowaną w danym miejscu/kraju. W celu przeliczenia ocen „przywiezionych” przez studentów stworzono skalę ECTS. Obok oceny końcowej danego przedmiotu wpisuje się liczbę punktów ECTS.
Inne
1. Gdy wyjadę na studia, to będę całkiem sam?
NA PEWNO NIE! Razem z Tobą na studia pojadą również inni Polacy, z którymi być może poznasz się jeszcze w trakcie procesu aplikacji lub na wycieczce organizowanej przez Kastu. Gdy wyjedziesz na studia, to poznasz innych studentów, którzy tak samo jak Ty przyjechali na studia do nowego, nieznanego kraju i szukają nowych kolegów/koleżanek. Na wszystkich uczelniach działają International Office, których pracownicy pomogą Ci, gdy tylko pojawi się jakiś problem. Na uczelniach studenci prowadzą różnorodną działalność, mają własne kluby i organizują imprezy tematyczne, więc jeżeli będziesz bardziej aktywny, to na pewno znajdziesz dużo nowych znajomych. Oprócz tego, nowoczesne technologie takie jak Skype lub Facebook pomogą Ci utrzymać kontakt z ukochanymi osobami, które zostały w Polsce, gdziekolwiek byś był. Więcej informacji szukaj w zakładce Rozwiej swoje wątpliwości.
2. Jak znaleźć więcej informacji?
Jeżeli nie możesz znaleźć informacji, która Cię interesuje, to skontaktuj się z naszymi konsultantami, oni udzielą Ci odpowiedzi na powstałe pytania. Możesz też porozmawiać ze studentami studiującymi obecnie za granicą. :)
3. Czy muszę wyjechać na studia, jeżeli zostanę przyjęty?
Nie musisz wyjeżdżać na studia. Możesz próbować dostać się na uczelnie zagraniczne i polskie. Gdy już będziesz wiedzieć, na którą uczelnię przyjęto Twoją aplikację, będziesz mógł/mogła podjąć decyzję odnośnie tego, gdzie studiować.