Belgia to jedno z najmniejszych i najkrócej istniejących państw Unii Europejskiej. Kraj cieszy się niezależnością od niecałych dwustu lat! Nie przeszkodziło to jednak Belgom odegrać jednej z kluczowych ról w założeniu Unii Europejskiej, a Brukselę uczynić jej główną siedzibą. Jest to więc mały kraj wielkich możliwości! Belgowie znani są z otwartości i umiłowania wielokulturowości; są urodzonymi poliglotami – w kraju obowiązują aż trzy języki urzędowe! Nieodłącznie kojarzone z Belgią jest jedzenie - czekolada, praliny i gofry. A dla miłośników słonych potraw – frytki, tradycyjnie podawane z majonezem. Mniam!
➤ Ciekawostki
- Szacuje się, że około 10% wszystkich Belgów jest w pełni dwujęzyczna.
- Brukselka rzeczywiście pochodzi z Brukseli! A raczej z jej okolic. Wyhodowano ją ze skrzyżowania kapusty głowiastej i jarmużu w XIX wieku.
- Belgia to kraj zdrowego work-life balance – nawet nazwa ‘SPA’ jako miejsca relaksujących zabiegów pochodzi właśnie od belgijskiego miasta Spa.
- Najniższa różnica w zarobkach mężczyzn i kobiet przypada właśnie Belgii.
➤ Ludzie
Belgowie znani są z wyjątkowego, nieco ironicznego, poczucia humoru i ogromnego dystansu do siebie. Jest to naród niezwykle otwarty na przyjezdnych, Belgowie chętnie uczą się języków, a angielski nie stanowi dla nich problemu. Belgia sama w sobie jest wielokulturowa, gdyż różne rejony znacznie różnią się od siebie obyczajami i językiem – ludzi zza granicy Belgowie witają więc z niewymuszoną serdecznością, a na ulicach miast można usłyszeć niezwykłą mieszankę języków z całego świata. Naród ten słynie również z kultywowania zdrowego balansu między życiem a pracą i szacunku dla potrzeby odpoczynku.
➤ Język
Kraj do roku 1830, w którym to wybuchła rewolucja belgijska, oficjalnie był częścią Holandii - nie posiada więc własnego języka. Belgowie posługują się, w zależności od rejonu, trzema językami: niderlandzkim we Flandrii, francuskim w Walonii i niemieckim, charakterystycznym głównie dla mieszkańców Wschodnich Kantonów. Belgowie chętnie i dobrze mówią po angielsku. To nie wszystko! Belgowie używają również języka flamandzkiego, który jest belgijską odmianą niderlandzkiego, i który figuruje jako oficjalny język Regionu Flamandzkiego oraz jeden z oficjalnych Rejonu Stołecznego Brukseli.
➤ Wypoczynek
Okazji na pewno nie zabraknie! Belgowie dbają o to, by mieć czas wolny, który można przeznaczyć na odpoczynek. Może interesujesz się piłką nożną? Belgowie są wiernymi kibicami, dumnymi ze swojej reprezentacji, a mecze mniejszych klubów i amatorskie odbywają się bez przerwy! Belgowie kochają też jazdę na rowerze – aktywne spędzanie czasu w malowniczych okolicznościach tego niezwykłego kraju na pewno będzie niesamowitym przeżyciem. Jeśli interesujesz się polityką, to oczywistym wyborem będzie wizyta i zwiedzanie Brukseli, serca Unii Europejskiej i NATO. A jeśli chcesz odpocząć mniej niezobowiązująco, a bardziej towarzysko… Belgowie nie na darmo słyną z piwa
➤ Jedzenie
Belgia jest małym państwem, jednak ich kuchnia narodowa jest bardzo bogata i różna w zależności od rejonu. Powszechnie znana jest przede wszystkim z przekąsek – gofrów i frytek – oraz łakoci – czekolady i pralin. Specjały te podawane są na różne sposoby, jednak niezmiennie zachwyca ich jakość i dbałość o smak. Belgia to też ogromny wybór piw kraftowych, które pija się chętnie i często. Kuchnia belgijska to jednak nie tylko piwo, słodycze i frytki – Belgowie uwielbiają owoce morza, a ich jedzenie w nie obfituje. Wśród tradycyjnych dań króluje zupa belgijska, przyrządzana z czerwonej kapusty, wołowiny, jabłek, ziemniaków i cebuli. Belgowie chętnie jedzą też waterzooi – gęstą zupę z gotowanego w rosole kurczaka ze śmietanką.
➤ Transport
Podróżowanie po Belgii jest stosunkowo łatwe – kraj dysponuje dobrze rozwiniętą infrastrukturą kolejową, a same pociągi są dobrej jakości. Ponadto istnieje też duża sieć autobusów, które często – w zależności od miasta – są darmowe dla studentów lub objęte zniżką. Popularnym i zdrowym środkiem transportu jest też rower, w który warto się zaopatrzyć podczas pobytu – w kraju działa mnóstwo wypożyczalni rowerów w przyzwoitych cenach.
➤ Praca
Absolwenci belgijskich uczelni dysponują szerokim wachlarzem możliwości kariery. Podczas studiowania można podjąć się pracy zarobkowej, jednak warto uważać, by jej wymiar nie przekraczał 20 godzin tygodniowo i 475 godzin rocznie. Wówczas student może uzyskać korzystną zniżkę na ubezpieczenie społeczne. Więcej informacji na temat finansów i pracy w Belgii znajdziesz tutaj.