TOEFL

TOEFL (Test of Eglish as a Foreign Language) to test z języka angielskiego organizowany w wielu krajach świata, służący do sprawdzenia umiejętności
i wiedzy u osób, dla których język angielski nie jest językiem ojczystym. Test jest uznawany przez wiele uczelni, w których językiem wykładowym jest angielski.

Cena testu to około 700 złotych, a najwygodniej zapłacić za niego przez internet. Do tego będzie potrzebna karta bankowa – Visa, Master Card lub American Express. Wyniki testu są ważne dwa lata od dnia zdawania.

Test TOEFL ma trzy wersje: Computer-based, Paper-based i Internet-based. Jest on organizowany w kilkunastu miastach (więcej informacji znajdziesz tutaj)

Tutaj możesz sprawdzić najbliższe terminy zdawania testu w wybranym mieście.


Test składa się z czterech części:

  • Słuchania;
  • Czytania;
  • Mówienia;
  • Pisania.

Wszystkie części testu są ze sobą powiązane i wzajemnie się uzupełniają. W ten sposób ocenia się nie tylko umiejętność wykonania poszczególnych zadań, ale też zdolność rozwijania konkretnych tematów, argumentowania i uzasadniania swoich myśli.

Każda część testu jest oceniana oddzielnie. Można zdobyć od 0 do 30 punktów. Wyniki
z każdej części są sumowane i tak otrzymuje się ogólny wynik. Maksymalna możliwa do zdobycia liczba punktów to 120. Chcąc dostać się na uczelnię, musisz zdobyć zazwyczaj
80–100 punktów, w zależności od uczelni i kierunku, na który aplikujesz.

Najprostsza rejestracja na test odbywa się przez internet. W trakcie rejestracji musisz od razu zapłacić pełną cenę za test. Tutaj znajdziesz wyczerpującą instrukcję dotyczącą rejestracji.

W trakcie testu możesz mieć ze sobą jedną rzecz – to Twój dokument tożsamości. Dopilnuj, aby był aktualny (nie minął jego termin ważności). Na wszelki wypadek miej przy sobie kilka dokumentów potwierdzających tożsamość, gdyby jeden spowodował jakieś podejrzenia, to organizatorzy poproszą Cię o okazanie innego dokumentu. Przed testem zostanie Ci zrobione zdjęcie (ze względów bezpieczeństwa).

Twoje wyniki zostaną wysłane po 15 dniach od zdawania testu, ale zanim do Ciebie dotrą, może minąć drugie tyle czasu, ponieważ wyniki są wysyłane ze Stanów Zjednoczonych. Podczas rejestracji możesz wskazać uczelnie (nie więcej niż cztery), do których Twoje wyniki mają zostać wysłane.

Do testu możesz przygotowywać się samodzielnie lub uczęszczając na kursy (ta możliwość zależy od miejsca zamieszkania).

Poniżej przedstawiamy kilka linków, z których możesz skorzystać podczas przygotowywania się do testu:

ETS to instytucja, która przygotowuje test TOEFL. Dzięki niej możesz obejrzeć kilka użytecznych filmików, które pomogą Ci lepiej przygotować się do testu:
WIDEO o teście, jego korzyściach i przygotowaniu się do testu.
WIDEO o przebiegu testu TOEFL. Szczegółowe informacje o TOEFL Internet-based znajdziesz tutaj.