HZ University of Applied Sciences

Vlissingen
 • A strong international student community orientation;
 • A coastal location in the South Western part of The Netherlands;
 • A strong relationship with companies during the study period;
 • A strong buddy system of a student ambassadors team;
 • Top study programmes such as Chemistry, Civil Engineering and Logistics Engineering;
 • An extensive network of partner universities.
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Mapa

Jeśli chcesz spędzić swoje lata studiów w tętniącym życiem mieście i uwielbiasz podróże, to Vlissingen jest dla Ciebie idealnym miejscem!

HZ University znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, w Vlissingen. Miasto to jest położone na półwyspie w pobliżu Morza Północnego, w prowincji Zeeland. Zaledwie kilkugodzinny lot może sprawić, że znajdziecie się w jednym z takich miastach, jak: Londyn, Paryż czy Berlin. Krótka podróż pociągiem dowiezie Was do Amsterdamu, Brukseli, Antwerpii lub Rotterdamu. Vlissingen to nieduże miasto, którego znaczną część ludności stanowią studenci. Jest ono również atrakcyjną miejscowością turystyczną, dlatego nigdy nie brakuje tu rozrywek i imprez.

HZ jest uniwersytetem średniej wielkości - studiuje tu aktualnie około 4500 studentów, przez co HZ znany jest z osobistego podejścia do studentów i pracowników. Nauka odbywa się w małych grupach, dzięki czemu wykładowcy poświęcają więcej uwagi każdemu studentowi. Nieformalne środowisko nauki pozwala rozwijać bliższe relacje w grupach. Niewielkie grupy pozwalają także na tworzenie elastycznych programów akademickich, dostosowanych do indywidualnych potrzeb każdego studenta.

Uniwersytet HZ jako główny ośrodek akademicki ma już ugruntowaną pozycję w regionie, ale skupia się również na rynku globalnym. Uczelnia podejmuje wysiłki, aby odpowiadać na potrzeby wiedzy i innowacji zarówno przedsiębiorstw, jak i samorządu regionalnego, a także kształcić profesjonalistów w dobrze rokujących obszarach. Z tego powodu szkoła najbardziej ukierunkowana jest na bieżące i wzrastające potrzeby obszarów, takich jak: przedsiębiorczość, innowacyjność, bezpieczeństwo i rozwój marketingu oraz biznesu w regionach i obszarach w pobliżu  wodnych szlaków handlowych.

Uniwersytet ma na celu nauczyć studentów życia i pracy w środowisku wielokulturowym a także przyjmować pojawiające się wyzwania środowiskowe. Nauka w małych grupach międzynarodowych umożliwia wymianę opinii wśród studentów oraz pomaga im zrozumieć różne wzorce myślenia, typowe  dla przedstawicieli wielu kultur, przygotowując ich do pracy z różnymi ludźmi, rozwijając tolerancję wobec przedstawicieli innych kultur oraz wobec ich przekonań i wartości.

HZ ma na celu rozwój osobisty, rozwój wzajemnego szacunku, orientacji zawodowej, mając przy tym na uwadze wysoką jakość kształcenia. To ostatnie kryterium i jego spełnienie wspaniale obrazuje fakt, iż drugi rok z rzędu magazyn „Keuzegids HBO Voltijd“ (Przewodnik po wyższych uczelniach w Holandii) Uniwersytet HZ ocenia doskonale – w ich rankingu uczelnia zajmuje drugie miejsce pod względem takich kryteriów, jak: jakość programów akademickich, wiedza i dostępność wykładowców, przygotowanie do przyszłej pracy zawodowej, jakość sal wykładowych i miejsc pracy.

W rozwoju programów Uniwersytet korzysta z pomocy swoich partnerów - przedstawiciele firm biorą udział nie tylko w ocenie programów, oferując spojrzenie potencjalnego pracodawcy na program, ale i rozwijają ich cechy i kompetencje. Cenna jest też pomoc partnerów w zapewnianiu studentom wartościowych miejsc praktyk, czasem oferują też zatrudnienie najzdolniejszym studentom, przekazują wiedzę podczas wyjazdowych wykładów, gdzie zapoznają studentów ze stroną praktyczną wybranej przez nich specjalności. Ponadto organizowane są wizyty studyjne w firmach, gdzie studenci mają możliwość wykonywać zadania praktyczne, co pomaga poczuć wybrany obszar, nie tylko przez czytanie o nim, lecz poprzez działanie. Praktyka studencka w Uniwersytecie HZ trwa nie jeden, lecz dwa semestry. Podczas niej studenci zdobywają nie tylko doświadczenie, ale także zgłębiają tajniki profesjonalnej komunikacji, etyki pracy i zasady kultury osobistej.

HZ posiada nowoczesny sprzęt i ma na celu dać studentom jak najlepsze możliwości studiowania, oferując takie usługi jak:

 • InfoNet – wirtualne środowisko uczenia się, gdzie studenci mogą znaleźć informacje o programie swoich studiów i posiadają osobiste konto e-mail uniwersytetu;
 • Centrum multimedialne – biblioteka interaktywna, w której można nie tylko wypożyczyć książki, ale także wykorzystać zasoby elektroniczne;
 • VUBIS Katalog komputerowy – wyszukiwarka informacji. W jego bazie danych można efektywnie znaleźć odpowiedni materiał. W nim zamieszczone są informacje z biblioteki uniwersytetu i wszelkich innych bibliotek publicznych w regionie Zeeland;
 • Karta biblioteczna – studenci otrzymują kartę, która gwarantuje dostęp do biblioteki uniwersyteckiej oraz bibliotek publicznych w całym regionie;
 • Dział audiowizualny – w nim jest przechowywany materiał audiowizualny, można  tu zamówić potrzebny do prezentacji sprzęt multimedialny, a nawet, jeśli jest taka potrzeba, zamówić salę wykładową, jeżeli studenci potrzebują miejsca, aby pracować i dyskutować w grupie;
 • Księgarnia – uniwersytet posiada również księgarnię, gdzie można kupić wszystkie książki potrzebne do studiowania;
 • Wyżywienie – na uniwersytecie są  kioski z przekąskami i napojami, a także bary sałatkowe i kanapkowe. Można tam tanio przekąsić podczas odpoczynku między zajęciami;
 • Fryzjer – uniwersytet posiada własny salon fryzjerski, który oferuje usługi studentom za przystępną cenę;
 • Miejsce do nauki – studenci mają dostęp do miejsc, w których można spokojnie i komfortowo korzystać z komputerów, usług skanowania, laboratoriów;

Uniwersytet stara się zapewnić studentom wszelką niezbędną pomoc, aby poczuli się jak w domu. Dlatego każdemu studentowi udostępniany jest przewodnik studiów, który pomaga w różnych kwestiach studenckich. Dla studentów zagranicznych pod koniec sierpnia organizuje się Introduction Week. Jest to częściowo formalna impreza, podczas której odbywa się  prezentacja uczelni, przedstawia się regulamin studiów, zwiedza się uczelnię, organizowane są różne imprezy rozrywkowe, gdzie można zapoznać się z wykładowcami i nowymi kolegami. International Office dba o właściwy start studentów w nauce i  ułatwia zapoznanie się z nowym krajem. Pomaga w rozwiązywaniu wielu problemów, związanych zarówno z warunkami studiowania, jak również sprawami praktycznymi –  z International Office można skontaktować się pod adresem: study@hz.nl. Ponadto, jak każdy uniwersytet, HZ oferuje pomoc studentom z problemami zdrowotnymi w celu zapewnienia im takiej samej możliwości studiowania, jak wszystkim innym.

Dużo ciekawych informacji znajdziesz w broszurze informacyjnej HZ University of Applied Science.

Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne
 • Wypis godzin oraz ocen – jeśli wciąż się uczysz i dlatego nie masz jeszcze świadectwa ukończenia szkoły średniej, bardzo ważne jest załączenie wypisu. Szczegółowe informacje na temat sposobu wypełniania tego dokumentu oraz termin jego przesłania znajdziesz tutaj.
 • Świadectwo dojrzałości – w przypadku ukończenia szkoły średniej nie potrzebujesz wypisu ocen – wystarczy, że do formularza aplikacyjnego załączysz Świadectwo dojrzałości wraz ze świadectwem ukończenia liceum (bądź technikum).
Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

 • IELTS - 6.0
 • TOEFL – 80
  Uniwersytet oferuje studentom pomoc w znalezieniu mieszkania, ale, jak wszędzie indziej, bardzo ważne jest, by zwrócić się o nią odpowiednio wcześniej. Najlepiej zrobić to jeszcze wiosną – im wcześniej zainteresujemy się szukaniem odpowiedniego lokum, tym większa szansa na zdobycie lepszego pokoju. Uniwersytet oferuje zakwaterowanie w specjalnych domach studenckich, które zlokalizowane są w pobliżu centrum miasta - można spacerem dotrzeć do plaży lub bulwaru, a na uniwersytet łatwo przyjedziecie na rowerze.
  Istnieje kilka sposobów wynajęcia mieszkania:

  Accomodation Portal Vlissingen:

  O mieszkania należy pytać przez stronę internetową. Wszystkie wnioski najlepiej wypełnić jak najszybciej. Wypełniając wniosek o zamieszkanie, możesz  przedstawić swoje życzenie - nie ma gwarancji, że zostaną one uwzględnione, ale jeśli będzie taka możliwość, zostanie spełnione. Ceny pokoi, oferowanych przez APV, wahają się od 250 do 450 € miesięcznie.

  Agencja L‘Escaut:

  Oferuje również pokoje studenckie w mieście Vlissingen, na terytorium „L‘Escaut Campus“. Zazwyczaj okres trwania umowy wynosi 5-10 miesięcy. Oferowane pokoje są umeblowane a cena wynajmu obejmuje wszystkie koszty mieszkania. W mieszkaniu jest dostęp do Internetu. Zazwyczaj studentom są oferowane trzypokojowe mieszkania, w których wyposażeniem trzeba dzielić się z kilkoma innymi  lokatorami. Cena wynajmu – 300 €. Wynajmując przez tę agencję, będziesz musiał niezwłocznie zapłacić czynsz za najbliższe pięć miesięcy i depozyt, (jego wysokość to kwota jednego czynszu). Pod koniec terminu depozyt jest zwracany (jeżeli mieszkanie zdajesz w dobrym stanie i jest  bez usterek). Aby skorzystać z usług agencji L‘Escaut, trzeba zarejestrować się na  stronie internetowej. Jeśli wyślesz wniosek i pokoje będą dostępne, powinieneś otrzymać odpowiedź w ciągu dwóch tygodni.

  Jeśli masz jakieś pytania dotyczące zakwaterowania, powinieneś skontaktować się  pod adresem: studenthousing(eta)lescaut.nl.

  Samodzielne poszukiwanie mieszkania:

  Jeśli nie chcesz skorzystać z żadnego z proponowanych wariantów, mieszkania możesz szukać samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że musisz się zarejestrować w Urzędzie Miasta do pierwszego października. Aby się zarejestrować, należy najpierw  mieć zakwaterowanie, ponieważ podczas rejestracji należy przedstawić umowę najmu. Jeśli w określonym terminie  nie wypełnisz druku rejestracji, będziesz musiał zapłacić pełną cenę za studia, więc miej to na uwadze podczas samodzielnego poszukiwania mieszkania.

  Oto kilka przydatnych linków do poszukiwania mieszkania w Holandii:

  http://www.housinganywhere.com (w języku angielskim)
  http://www.kamerhuren.nl/en/ (w języku angielskim)
  http://www.househunting.nl/ (w języku angielskim)
  http://www.directwonen.nl/ (w języku angielskim)
  http://www.pararius.com/ (w języku angielskim)
  http://www.kamernet.nl/ (w języku angielskim)
  http://www.rooming.nl/ (w języku holenderskim)
  http://www.kamertje.nl/ (w języku holenderskim)
  http://www.rotsvast.nl/ (w języku holenderskim)

  Hotele:

  Czasami zdarza się, że przed wyjazdem na studia studenci jeszcze nie mają gdzie mieszkać. W takiej sytuacji można szukać tymczasowego lokum – hostele, hotele itp. Rozwiązania takie pomogą Ci zyskać na czasie podczas poszukiwania stałego mieszkania. Należy pamiętać, że po przybyciu do Holandii łatwiej znaleźć mieszkanie niż na odległość.

  Oto kilka przydatnych linków:

  •    http://www.booking.com/ (wyszukiwanie hotelu)
  •    http://www.hostelworld.com/ (wyszukiwanie hostelu)
  •    http://www.hostelz.com/ (wyszukiwanie hostelu)