University of Southern Denmark

Sønderborg
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Mapa

Dania jest krajem bardzo przyjaznym dla osób z zagranicy – każdy tu mówi po angielsku i wszyscy jeżdżą na rowerach.

Studia w Danii są bezpłatne, a relacje między studentami i wykładowcami są raczej nieformalne - na studenta nie patrzy się z góry, a z nauczycielami można rozmawiać nie tylko na tematy akademickie. Dodatkowo Dania nie jest aż tak droga jakby mogło się wydawać – według studentów rozwaga i kontrola wydatków sprawia, że koszta życia są zbliżone do tych na południu Europy.

University of Southern Denmark nazywany jest przez Duńczyków Syddansk University lub w skrócie SDU. W 2016 roku hucznie świętowano 50-lecie tej uczelni.

 

 

Wydział Nauk Ścisłych

Kastu International współpracuje z Wydziałem Nauk Ścisłych na SDU. Wydział ten oferuje zarówno programy licencjackie jak i magisterskie w języku angielskim. Dzięki bardzo bliskiej relacji z firmami i instytucjami naukowymi studenci tego wydziału mogą aktywnie uczestniczyć w innowacyjnych projektach i badaniach.

 

Bogate doświadczenie

Ważną częścią uczelni są zagraniczni studenci. Warto dodać, że co piąty student SDU jest spoza Danii. Dzięki różnorodności kultur i dzieleniu się poglądami oraz tradycjami wzbogaca się zdobywane przez studentów doświadczenie. Jest to szczególnie ważne w pracy grupowej, która dzięki tej różnorodności pozwala osiągać lepsze efekty, a studenci zdobywają bardzo ważne umiejętności. Z tego względu uczelnia poświęca szczególnie dużo uwagi studentom zagranicznym – wspierając ich nie tylko w trakcie studiów, ale również przed przyjazdem i po ukończeniu studiów.

 

Coroczne wydarzenia

Każdego roku SDU oferuje duży wybór aktywności pozalekcyjnych. Przykładem jest coroczny bankiet składający się z dwóch części – oficjalnej, oraz tej mniej formalnej, czyli przyjęcia, w którym uczestniczy około 2000 studentów, wykładowców oraz innych gości.


Specjalna opieka dla abslowentów

RIO (Research & Innovation Organisation) to organizacja stworzona przez SDU, która wspiera współpracę między edukacją, biznesem i sektorem publicznym. Organizacja ma między innymi na celu wspomaganie absolwentów w szybkim znalezieniu zatrudnienia, założeniu własnego biznesu czy znalezieniu na niego funduszy.

Uczelnia w liczbach

 • 30 000 studentów z czego 6 000 z nich to studenci międzynarodowi
 • 2000 pracowników naukowych
 • 67 kierunków studiów nauczanych w języku angielskim
 • 5 wydziałów
 • 5 kampusów – w Esbjerg, Odense, Slagelse, Kolding i Sonderborg z czego ostatnie dwa są całkowicie nowe

 

Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne
 • Wypis godzin oraz ocen – bardzo ważne jest załączenie wypisu. Szczegółowe informacje na temat sposobu wypełniania tego dokumentu oraz termin jego przesłania znajdziesz tutaj.*

 • Świadectwo dojrzałości wraz ze świadectwem ukończenia liceum - jeśli posiadasz już te dokumenty, koniecznie załącz je do swojego formularza aplikacyjnego Kastu. Jeśli jesteś w ostatniej klasie szkoly średniej, doślesz je wtedy, kiedy je otrzymasz.

Opłata za aplikację na studia w Danii - 249 zł

Ze względu na zmiany w liczbie oferowanych miejsc oraz kierunków w Danii i tym samym wzrost kosztów administracyjnych Kastu, zmuszeni jesteśmy wprowadzić dodatkową opłatę za pomoc w aplikacji na studia w Danii. Opłata ta wynosi 249 zł i jest wymagana po wysłaniu formularza aplikacyjnego (zostanie stworzone specjalne zadanie na koncie Kastu). Po uiszczeniu opłaty konsultanci Kastu kompleksowo sprawdzą całą aplikację, zanim zostanie wysłana na wybrane uczelnie.

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w jeden z  następujących sposobów:

 • Całkowity czas nauki języka angielskiego w szkole średniej powinien wynosić co najmniej 210 godzin (zegarowych). Dodatkowo na świadectwie ukończenia szkoły średniej powinno się mieć co najmniej ocenę 3 z języka angielskiego lub przynajmniej 54% z pisemnej matury z języka angielskiego.
 • TOEFL IBT - 88. Uczelnia musi dostać wyniki bezpośrednio od centrum egzaminacyjnego. Kod University of Southern Denmark to 7969. Należy wybrać "other - department not listed". Jeśli masz już zdany test i nie podałeś/aś wcześniej numeru SDU możesz jeszcze zamówić dodatkowy płatny raport wynikówna stronie TOEFL.
 • IELTS - 6.5

Magisterskie

Wymagania rekrutacyjne

Na studia magisterskie mogą kandydować wszyscy, którzy ukończyli studia licencjackie lub inżynierskie (studia I stopnia), studia magisterskie lub studiują na ostatnim roku studiów I-stopnia. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych obecnych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa.

 • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.
 • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)

Opłata za aplikację na studia w Danii - 249 zł

Ze względu na zmiany w liczbie oferowanych miejsc oraz kierunków w Danii i tym samym wzrost kosztów administracyjnych Kastu, zmuszeni jesteśmy wprowadzić dodatkową opłatę za pomoc w aplikacji na studia w Danii. Opłata ta wynosi 249 zł i jest wymagana po wysłaniu formularza aplikacyjnego (zostanie stworzone specjalne zadanie na koncie Kastu). Po uiszczeniu opłaty konsultanci Kastu kompleksowo sprawdzą całą aplikację, zanim zostanie wysłana na wybrane uczelnie.

Wymagania odnośnie języka angielskiego
 • TOEFL IBT - 88. For validation, we need to receive a score report directly from the test center. To select University of Southern Denmark as recipient, use the code 7969. Please choose "other - department not listed". If you have already taken the test, you can still make a request for the test center to forward the report. Please inform us once you have made such a request.
 • IELTS - 6.5

University of Southern Denmark zapewnia zakwaterowanie studentom zagranicznym przyjeżdżającym do Danii.

Studenci studiów dziennych (licencjackich lub magisterskich na SDU) w mieście Sønderborg powinni ubiegać się o zakwaterowanie bezpośrednio przez stronę Studiebolig Syd.

 

Aby mieć gwarancję zakwaterowania, należy złożyć zaaplikować o zakwaterowanie przed upływem terminu:

 • osoby aplikujące w głównej rekrutacji : przed 1 maja
 • osoby aplikujące w aplikacji zimowej: przed 1 listopada


O zakwaterowanie należy ubiegać się zaraz po złożeniu podania do SDU, nawet jeśli nie ma pewności, że zostanie się przyjętym. Jeśli nie zostaniesz przyjęty, Twoje podanie o zakwaterowanie zostanie automatycznie anulowane. 

Miesięczny czynsz wynosi 2,432 DKK (ok. 327 €). Czynsz obejmuje media, internet oraz opłatę za pakiet wyposażenia (więcej informacji o pokojach oraz ich wyposażeniu znajdziesz na stronie Accommodation options).

Wszystkie informacje na temat zakwaterowania dla studentów SDU w Sønderborg znajdziesz tutaj.