NHL Stenden University of Applied Sciences

Leeuwarden/Emmen/Meppel/Groningen
 • International character (Grand Tour and campus sites in the Netherlands and in Thailand, Indonesia, Qatar and South Africa);
 • an enterprising University of Applied Sciences;
 • practice-oriented study programs;
 • innovative teaching;
 • education tailored and flexible learning pathways;
 • design based education.
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Mapa

Uniwersytet Nauk Stosowanych NHL Stenden posiada kilka wydziałów w Holandii oraz w innych krajach.

Studenci z zagranicy interesują się dwoma miastami – Leeuwarden, położonym na północnym zachodzie kraju oraz Emmen, położonym na północnym wschodzie. Łącznie w Uniwersytecie studiuje około 10000 studentów. Większą część z nich stanowią studenci zagraniczni.      

 

Uniwersytet jest znany ze swojego systemu Problem-based learning, który został wprowadzony w 1987 roku jako pierwszy w kraju. Istotą systemu Problem-based learning jest, nauczanie teorii nie tylko z książek, lecz także stosowanie działań praktycznych w rozwiązywaniu problemów.

W trakcie wykładów studentom zostaje przedstawiony realnie zaistniały problem w odpowiednio wybranym przez nich obszarze a efektywne rozwiązanie muszą odnaleźć oni sami. Zadania wykonywane są w niedużych grupach, liczących 10-14 studentów. Studenci pracują samodzielnie, wykładowca nie bierze udziału w poszukiwaniu rozwiązania, a jedynie obserwuje i w razie potrzeby, kieruje działania na właściwy tor. W ten sposób studenci poznają aktywny proces nauczania, w którym nie są oni pasywnymi „molami książkowymi”, lecz aktywnymi uczestnikami. 

Nauczanie na Uniwersytecie NHL Stenden odbywa się w sposób modułowy – każdy semestr zostaje podzielony na dwa moduły trwające po 10 tygodni. Podczas trwania modułu jest rozpatrywany jeden temat przewodni, na który jest nastawiony cały proces nauczania – wykłady teorii, rozstrzygane problemy oraz testy. W ten sposób studenci mogą bardziej zagłębić się w omawiany temat, spojrzeć na niego ze wszystkich stron oraz nie zajmować się studiowaniem kilku  mało między sobą powiązanych przedmiotów. Uniwersytet dąży do utrzymania równowagi pomiędzy teorią a praktyką, by z obu można było czerpać tylko to, co w nich jest najważniejsze.

Uniwersytet umożliwia również odbywanie praktyk międzynarodowch: Grand Tour: podczas którego możecie uczyć się na międzynarodowych wydziałach uniwersytetu w takich krajach jak: Katar, Tajlandia, RPA oraz Bali.

Studia na zasadzie wymiany:  można wyjechać na studia na uczelniach współpracujących z Uniwersytetem Stenden do takich krajów jak: Stany Zjednoczone Ameryki, Wielka Brytania, Kanada oraz do wielu innych.

Praktyki w innym kraju: należy wziąć pod uwagę możliwość studiowania w krajach proponowanych  przez uczelnię. Więcej informacji będzie można uzyskać w czasie studiów.

By nowi studenci czuli się dobrze w trakcie pobytu na Uniwersytecie, uczelnia oferuje różne usługi, imprezy oraz innego rodzaju pomoc, których celem jest udzielenie wsparcia każdemu studentowi w rozwiązywaniu zaistniałego problemu, a także sprawienie, by lata jego studiowania były spędzone w sposób przyjemny, aktywny oraz  godny zapamiętania:

 

 

Stenden University of Applied Sciences i NHL University of Applied Sciences połączyły się w jedną uczelnię. Od września 2018 oferują wszystkie dostępne do tej pory na obu tych uczelniach kierunki jako NHL Stenden University of Applied Sciences. 

Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne
 • Wypis ocen – jeśli wciąż się uczysz i dlatego nie masz jeszcze świadectwa ukończenia szkoły średniej, bardzo ważne jest załączenie wypisu. Szczegółowe informacje na temat sposobu wypełniania tego dokumentu oraz termin jego przesłania znajdziesz tutaj.
 • Świadectwo dojrzałości i świadectwo ukończenia szkoły średniej – w przypadku ukończenia szkoły średniej nie potrzebujesz wypisów ocen – wystarczy, że do formularza aplikacyjnego załączysz Świadectwo dojrzałości wraz ze świadectwem ukończenia liceum/technikum.

Przed aplikacją sprawdź wymagania bezpośrednio na stronie uczelni. W przypadku problemów ze znalezieniem szczegółowych, aktualnych wymagań, skontaktuj się z konsultantami Kastu.

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w jeden z następujących sposobów:

 • IELTS - 6.0 (zalecane jest nie mniej niż 5.0 z każdej z części)
 • TOEFL – 80

Magisterskie

Wymagania rekrutacyjne

Na studia magisterskie mogą kandydować wszyscy, którzy ukończyli studia licencjackie lub inżynierskie (studia I stopnia), studia magisterskie lub studiują na ostatnim roku studiów I-stopnia. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych obecnych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa.

 • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.
 • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)
Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób (Wynik, który musisz uzyskać z testu językowego aplikując na wybrany kierunek studiów znajdziesz w wymaganiach rekrutacyjnych danego programu):

 • IELTS
 • TOEFL
Studentom proponuje się różne warianty zakwaterowania, według potrzeb indywidualnych: można prosić o zakwaterowanie tak w centrum miasta, jak i w bardziej zacisznym miejscu, dalej od centrum. Przy wypełnianiu wniosku o zakwaterowanie możecie  wybrać preferowane miejsce i cenę (ta możliwość nie jest oferowana wszędzie).

Pokoje lub apartamenty zazwyczaj są umeblowane, a w cenę wynajmu wchodzą opłaty za gaz, wodę i prąd.

Im wcześniej złożycie wniosek o zakwaterowanie, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania odpowiedniego wariantu, pożądanej ceny i lokalizacji.

Leeuwarden:

Przedstawiamy krótką instrukcję, w jaki sposób możecie się zwrócić w sprawie zakwaterowania studentów w mieście Leeuwarden:

 1. otwieramy stronę czy stronę;
 2. rejestrujemy się i zapoznajemy się z Terms and Conditions.
 3. na koniec prosimy wyszukać oferty odpowiadające Waszym wymaganiom oraz złożyć aplikację.

Po więcej informacji o możliwościach zakwaterowania, prosimy się skierować pod jeden z podanych adresów: io(eta)stenden.com, info(eta)shortstaysolutions.nl (jeżeli szukacie zakwaterowania przez sshxl.nl), reacties@woonbemiddeling.nl (jeżeli szukacie zakwaterowania przez kamerleeuwarden.nl).

Emmen:

Chcąc otrzymać proponowane przez uniwersytet zakwaterowanie, należy wykonać następujące czynności:

 1. odwiedzić stronę internetową;
 2. zarejestrować się i zapoznać z Terms and Conditions;
 3. znaleźć odpowiednie dla siebie lokum i złożyć aplikację;
 4. wypełnić przesłany formularz rezerwacji.

Jeśli potrzeba więcej informacji lub w przypadku zaistnienia pytań związanych z zarejestrowaniem, prosimy się skierować pod jeden z podanych adresów: io@stenden.com, reacties@woonbemiddeling.nl

Samodzielne  poszukiwanie mieszkania:

Tutaj znajdziesz kilka stron, które mogą być przydatne w poszukiwaniu mieszkania:

http://www.housinganywhere.com (w języku angielskim)
http://www.kamerhuren.nl/en/ (w języku angielskim)
http://www.househunting.nl/ (w języku angielskim)
http://www.directwonen.nl/ (w języku angielskim)
http://www.huurkamers.nl/ (w języku angielskim)
http://www.pararius.com/ (w języku angielskim)
http://www.kamernet.nl/ (w języku angielskim)
http://www.rooming.nl/ (w języku holenderskim)
http://www.kamertje.nl/ (w języku holenderskim)
http://www.rotsvast.nl/ (w języku holenderskim)

Hotele:

Czasami zdarza się, że przed wyjazdem na studia studenci jeszcze nie mają gdzie mieszkać. W takiej sytuacji można szukać tymczasowego lokum – hostele, hotele itp. Rozwiązania takie pomogą Ci zyskać na czasie podczas poszukiwania stałego mieszkania. Należy pamiętać, że po przybyciu do Holandii łatwiej znaleźć mieszkanie niż na odległość.

Oto kilka przydatnych linków:

•    http://www.booking.com/ (wyszukiwanie hotelu)
•    http://www.hostelbookers.com/ (wyszukiwanie hostelu)
•    http://www.hostelz.com (wyszukiwanie hostelu)
•    http://www.hostelworld.com (wyszukiwanie hostelu)
•    http://www.hotels.nl/ (wyszukiwanie hotelu)