Rozwiej swoje wątpliwości

Tak, przyznajemy, że studia za granicą to wielkie wyzwanie! Jednak jeżeli nie spróbujesz to nie dowiesz się jakie to może otworzyć przed Tobą możliwości… Niezależność w obcym kraju, doskonalenie języka obcego (lub języków!), przebywanie w międzynarodowym środowisku, znajomości z całego świata - to tylko kilka rzeczy, których nie doświadczysz studiując w Polsce! Oprócz tego przygotujesz się na różne wyzwania, a gdy uzyskasz wykształcenie na uczelni zagranicznej będziesz też mieć większe szanse na rynku pracy. Wiemy, że pierwsze miesiące po przybyciu na zagraniczną uczelnię są trudne. Jednak na każdej uczelni działają międzynarodowe wydziały, które zawsze Ci pomogą. W przypadku jakichkolwiek pytań zawsze możesz poprosić o pomoc zespół Kastu, nawet wtedy, gdy  już wyjedziesz na studia. :)

Pomożemy Ci we wszystkim! Po przeczytaniu informacji zawartych na tej stronie na temat najczęstszych obaw, zrozumiesz, że nie ma czego się bać! :)

 

 

Strach przed odrzuceniem (nieprzystosowaniem się) 

Możesz mieć pewność – na pewno nie zostaniesz sam! Spotkasz wielu studentów z zagranicy, zatem angielski będzie językiem obcym nie tylko dla Ciebie, ale także dla innych osób – barierę językową pokonacie wspólnie :) Poza tym, zaprzyjaźnisz się z ludźmi z całego świata!

  • Studentów z zagranicy uczelnie witają przyjaźnie i otaczają opieką – organizują imprezy zapoznawcze, pomagają w integracji, wejściu w życie uczelni, organizacji studenckich, oferują szereg zajęć po wykładach: sportowych, artystycznych, społecznych. Otoczą Cię interesujące zajęcia i ciekawi ludzie, nie będzie czasu na jakiekolwiek obawy!

  • Na studia za granicę pojedziesz razem z innymi aplikującymi przez Kastu, których będziesz mieć możliwość poznać ich w trakcie zdawania testu z języka angielskiego, czy też na organizowanych przez Kastu wycieczkach. Poza tym zawsze i ze wszystkimi wątpliwościami możesz zwrócić się do obecnych studentów. Oni chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami ze studiów za granicą. Ich kontakty znajdziesz
    w zakładce Zapytaj studentów.

  • A jak z bliskimi, którzy zostaną tutaj, w Polsce? Rodzina, przyjaciele, tęsknota za ojczyzną? Przecież żyjemy w XXI wieku! :) Jest Skype – możesz za darmo rozmawiać przez wiele godzin! A dzięki tanim liniom lotniczym będziesz mieć możliwość bywać w domu częściej, niż sobie wyobrażasz.

Strach przed samodzielnym życiem

Nie ma co się bać samodzielnego życia! Studia za granicą Cię zahartują, zyskasz pewność siebie i bardziej otworzysz się na świat. Otaczający Cię koledzy i koleżanki z różnych części świata nauczą Cię tolerancji i obcowania z różnego rodzaju ludźmi. Ponadto nauczysz się samodzielnego życia i zarządzania własnymi finansami, planowania nauki i czasu wolnego. Pozyskanie tych wszystkich umiejętności w bardzo młodym wieku może stać się wielką zaletą!

Strach wywołany skomplikowanym procesem aplikowania na studia

Na uczelniach za granicą Twoja osobowość jest najważniejsza, dlatego kluczową rolę odgrywają Twoje cechy osobowościowe i chęć samorealizacji w wybranej dziedzinie.

  • Podczas aplikowania na wiele uczelni reprezentowanych przez Kastu (głównie w Danii) nie trzeba zdawać egzaminów IELTS/TOEFL. Zamiast nich musisz jedynie zdać bezpłatny test z języka angielskiego Kastu. W ten sposób zaoszczędzisz ponad 700 złotych! Więcej informacji o testach z języka angielskiego znajdziesz tutaj.

  • Proces aplikacji przez Kastu jest bardzo prosty! Musisz jedynie wybrać kierunki studiów – zdecydować, gdzie chcesz aplikować – wypełnić JEDEN prosty formularz aplikacyjny i wysłać go do nas! :) Dalej Twoimi sprawami aplikacyjnymi będzie się zajmował zespół Kastu. Sprawdzimy Twój formularz, a potem na bieżąco będziemy Cię informować o wszystkich sprawach związanych z aplikowaniem.

  • Nie ma co się obawiać rozmowy kwalifikacyjnej – to jedynie formalność (poza tym nie wszyscy są na nią zapraszani), dzięki której masz możliwość uzyskać dodatkowe informacje o uczelni, na której chcesz studiować.

  • Czy trzeba jeszcze dodawać, że informację, gdzie dostałeś się na studia, możesz otrzymać jeszcze przed zdawaniem matury? Gdy Twoi koledzy będą się martwić rezultatami z matury i aplikowaniem na studia, Ty już będziesz wiedzieć, gdzie wyjedziesz na studia!

Jeśli moja aplikacja zostanie przyjęta, będę zobowiązany do wyjechania na studia

Na pewno NIE! Wysłanie formularza nie jest zobowiązaniem – w każdym momencie będziesz mieć możliwość przerwania procesu aplikacji. Aplikowanie na studia za granicą może stanowić zabezpieczenie na wypadek niedostania się na studia w Polsce, gdyż wyniki rekrutacji na studia za granicą otrzymasz wcześniej.

Obawy, że dyplom uzyskany za granicą nie zostanie uznany przez pracodawców w Polsce

Są to niczym nieuzasadnione obawy, gdyż absolwenci uczelni zagranicznych po powrocie do Polski są bardzo chętnie zatrudniani przez pracodawców. Przede wszystkim, dyplom uzyskany za granicą świadczy o tym, że bardzo dobrze znasz język angielski, z łatwością potrafisz dostosować się do otoczenia, cechuje Cię elastyczność, samodzielność, tolerancja i potrafisz współpracować z ludźmi z różnych kultur (gdyż wielokulturowe otoczenie na uczelni Cię tego nauczyło). Są to bardzo ważne cechy biorąc pod uwagę jak dużo międzynarodowych korporacji otwiera swoje siedziby w Polsce! Dyplom uzyskany na studiach zagranicznych jest cenniejszy, świadczy o tym, że człowiek nie boi się wyjść poza strefę komfortu i jest gotowy na wyzwania – tacy ludzie są poszukiwani przez każdą firmę!

Koniecznie przeczytaj wypowiedzi studentów oraz absolwentów, w zakładkach Motywujące historie oraz Historie studentów.

Wątpliwości dotyczące wyboru uczelni

Najczęściej pytanie, gdzie studiować, dotyczy college’ów. W Danii college od uniwersytetu różni się jedynie formą wykładów: w college’ach jest jeszcze większy nacisk na praktykę. Po ukończeniu studiów w college’u będziesz specjalistą w wybranej przez siebie dziedzinie i od razu będziesz mógł zacząć pracę albo aplikować na studia magisterskie. Po ukończeniu studiów w college’u czy akademii w Danii, przed aplikacją na studia magisterskie nie będziesz potrzebować żadnych kursów wyrównawczych!

W zakładce GDZIE STUDIOWAĆ przy każdym opisie kraju znajdziesz obszerne informacje o systemie oświaty, uczelniach oraz stosowanych metodach nauczania. Musisz jedynie uważnie je przeczytać i wybrać najodpowiedniejszy dla siebie wariant. Przy każdym opisie uczelni znajdziesz zdjęcia i filmiki, które pomogą Ci podjąć decyzję. Wybierzesz uczelnię, która najbardziej przypadnie Ci do gustu. Możesz też zwrócić się do studentów studiujących za granicą, kontakt do nich znajdziesz tutaj.

Pamiętaj, że z Kastu masz możliwość zobaczyć na własne oczy uczelnie w Danii i Holandii. Co roku Kastu organizuje wyjazdy, aby wszyscy, którzy poważnie myślą o studiach za granicą, sami mogli zobaczyć, w jakim otoczeniu będą studiować :) Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Więcej porad, jak wybrać najodpowiedniejszy dla siebie wariant, znajdziesz tutaj.

Strach przed barierą językową

Wyjeżdżając na studia za granicą, nie ma co się obawiać problemów z porozumiewaniem się. We wszystkich krajach reprezentowanych przez Kastu większość osób posługuje się językiem angielskim, nieznajomość języka danego kraju naprawdę nie jest problemem. Językiem wykładowym na studiach oferowanych przez Kastu także jest angielski. A jak najlepiej nauczyć się języka, jeśli nie na studiach od rana do wieczora czy też w życiu codziennym? 

Jeżeli obawiasz się, że poziom Twojego angielskiego jest za niski, nie martw się. Będziesz studiować z wieloma studentami z różnych krajów świata. Język angielski również dla nich nie będzie językiem ojczystym, barierę językową pokonacie wszyscy razem :) Życie w otoczeniu, gdzie ciągle używa się danego języka, to najlepszy sposób na nauczenie się go! Zatem – DO DZIEŁA!

Strach przed trudnością ze znalezieniem pracy

Większość studentów, którzy kształcą się za granicą, stara się na własną rękę pokryć koszty studiów, więc w wolnym czasie pracuje. Uczelnie rozumieją to i starają się stworzyć jak najdogodniejsze warunki do pogodzenia studiów z pracą.

  • Możliwość szybkiego znalezienia pracy będzie zależała od intensywności szukania, od miasta, w którym będziesz mieszkać, i rynku pracy tego kraju. Niektóre sektory europejskich rynków pracy oferują wiele możliwości, np. sektor usług hotelarskich, restauracje czy bary, ochrona zdrowia, turystyka czy budownictwo. W niektórych krajach można zarobić ponad 10 euro za godzinę. Zazwyczaj aby pokryć koszty utrzymania, studenci potrzebują pracować 12–15 godzin w tygodniu (2–3 godziny dziennie). Taką ilość godzin pracy stosunkowo łatwo dostosować do nauki na studiach.

  • Nie zaleca się pracować więcej, gdyż może to przeszkodzić w uzyskiwaniu dobrych wyników w nauce. Pamiętaj, że Twoim celem jest przede wszystkim pomyślne ukończenie studiów. Po ich skończeniu studiów będzie mnóstwo czasu na pracę.

  • Jeżeli chcesz uzyskać dokładniejsze informacje o możliwościach pracy w wybranym kraju, możesz skontaktować się z osobami, które już tam studiują.

Więcej informacji o tym, co zrobić, żeby szukanie pracy zakończyło się sukcesem, możesz znaleźć w zakładce Możliwości pracy podczas studiów.

Obawy dotyczące finansów

Studia za granicą mogą kosztować tyle samo co w Polsce. Kastu International stara się oferować studia za granicą za jak najniższą cenę. Większość kosztów studiów – albo przynajmniej część – pokrywają władze lokalne. W Danii i Szwecji studia wyższe są bezpłatne. W Holandii i Danii pracujący studenci mogą otrzymać wsparcie finansowe, a w Szkocji po wypełnieniu formularza SAAS w terminie, studia licencjackie są bezpłatne.

Poza tym, jeżeli wybierzesz studia w swoim kraju i musisz wyprowadzić się od rodziców i zarobić na przeżycie, w większości przypadków będziesz zmuszony pracować nawet do 40 godzin w tygodniu. W większości krajów, z którymi współpracuje Kastu International, wynajem mieszkania oraz inne koszty utrzymania możesz pokryć, pracując zaledwie 12–15 godzin tygodniowo – w takim przypadku zostałoby Ci więcej czasu na studia.

Wybierając studia, koniecznie sprawdź swoje możliwości finansowe, oblicz, czy będziesz mieć możliwość  wygospodarowania pieniędzy na podróż, mieszkanie i inne wydatki. Aby czuć się bezpiecznie i mieć czas na zaaklimatyzowanie się w nowym otoczeniu, warto w momencie rozpoczęcia studiów mieć oszczędności co najmniej na 3–5 miesięcy. Gdy już się przystosujesz, bez problemu będziesz w stanie łączyć studia z pracą studencką. :)

Wszelkie przydatne informacje dotyczące finansów podczas studiowania za granicą znajdziesz w zakładce Finanse.

 

 

Pokonaj swój strach w drodze do sukcesu!