3 porady jak napisać CV i zdobyć pierwszą pracę (+ przykłady)
W tym artykule przeczytasz, jak stworzyć profesjonalny dokument, który pomoże Ci zdobyć pierwszą pracę.
W materiale znajdziesz wskazówki, jak napisać pierwsze CV. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł z 8 poradami w serwisie Interviewme.pl.
1. Jakie sekcje powinny znaleźć się w Twoim CV?
- Dane osobowe
Dodaj najważniejsze informacje takie jak imię i nazwisko, adres e-mail, numer telefonu oraz link do LinkedIn. W CV nie umieszczaj daty, miejsca urodzenia, płci oraz stanu cywilnego. Jeśli szukasz pracy poza granicami Polski warto dodać informację o swojej narodowości.
- Podsumowanie zawodowe
Opisz siebie za pomocą 3-4 zdań i przedstaw swój cel zawodowy. Dzięki temu masz szansę zostać lepiej zapamiętany.
- Doświadczenie zawodowe
W przypadku opisu doświadczenia to, aby CV było skuteczniejsze i bardziej dopasowane do poszukiwanego stanowiska, podkreśl swoje doświadczenia i obowiązki, jednak niekoniecznie wszystkie. Najlepiej wybierz te bezpośrednio związane z wymaganiami, które pracodawca umieścił w ogłoszeniu. W ten sposób zyskasz pewność, że osiągnięcia i opis doświadczenia będzie odpowiadał na oczekiwania rekrutera.
- Edukacja
Jeśli jesteś studentem, opisz tylko swoje studia wyższe. Nie wpisuj liceum ani poprzednich szkół. Technikum możesz zostawić jedynie, jeśli szukasz możliwości rozwoju w kierunku zgodnym z profilem ukończonej szkoły. Jeśli nie studiujesz, wpisz szkołę, którą ukończyłeś jako ostatnią.
- Umiejętności
Rekruterzy będą szukać informacji o Twoich umiejętnościach i znajomości języków obcych.
Pamiętaj, że cechy miękkie takie jak otwartość i punktualność nie wyróżnią Cię spośród innych kandydatów. Skup się na znajomości programów komputerowych lub obszarach tematycznych kluczowych dla przyszłego stanowiska.
Wymienione w powyższym przykładzie są tzw. słowa klucze, które od razu zostaną zauważone przez pracodawców. Pamiętaj, żeby obszary, które chcesz podkreślić były spójne z tym, co jest opisane w ofercie pracy.
Języki obce umieść w osobnej sekcji osobnym segmencie CV. Będą wtedy bardziej widoczne. W opisie poziomu znajomości języka możesz wspomóc się europejską klasyfikacją poziomu biegłości językowej.
Zobacz przykład:
Język angielski – poziom średnio zaawansowany (B2)
Język niemiecki – poziom podstawowy (A1)
- Zainteresowania
Pomyśl o hobby, które wyróżnia Cię na tle innych. Spróbuj wpisać zainteresowania bezpośrednio związane ze branżą, do której aplikujesz.
Zobacz przykład: Chcesz pracować jako finansista?
W sekcji zainteresowania możesz wpisać: Rynek walutowy Forex.
2. Czy kolejność sekcji jest ważna?
Jeżeli nie posiadasz doświadczenia zawodowego, na samym początku CV umieść swoje wykształcenie. Jeśli jednak posiadasz doświadczenie w postaci praktyk lub projektów, informacja o nich powinna pojawić się jako pierwsza.
W ten sposób pokażesz pracodawcy, że masz nie tylko wiedzę książkową, ale również praktyczną. Po drugie, rekruter zyska wrażenie, że jesteś ambitny, skoro szukałeś doświadczeń zawodowych już w czasie studiów. Oba argumenty zwiększają Twoje szanse na zaproszenie na rozmowę!
3. Ile stron powinno mieć Twoje CV?
Pamiętaj, że rekruter spędza średnio kilkanaście sekund skanując Twoje CV. Jak zatem przekonać przyszłego pracodawcę, że warto zaprosić Cię na rozmowę? Potraktuj swój dokument jak wizytówkę biznesową. Stwórz CV maksymalnie na 1 stronę.
Teraz widzisz, jak napisać CV, które pomoże Ci wyróżnić się wśród innych kandydatów. Spróbuj wykorzystać powyższe wskazówki, aby dostać wymarzoną pracę.
Powyższe porady zostały stworzone przez Aleksandrę Bończewską, która jest psychologiem i konsultantką kariery w InterviewMe. Aleksandra pasjonuje się budowaniem marki osobistej. W wolnym czasie planuje dalekie podróże. Polecamy również odwiedzić bloga InterviewMe.