VIA University College

Horsens/Herning
  • Combination of up-to-date research-based theoretical teaching with professional training;
  • Scandinavian approach to teaching (problem-based learning, group work, research and innovation activities, hands-on experience through internships);
  • small-size classes (students are expected to actively engage and exchange ideas);
  • informal teaching environment based on mutual respect with easy access to lecturers and staff.
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Mapa

VIA University College to największa uczelnia w Danii. Znajduje się ona w północno-zachodniej części kraju. 

Dlaczego Uniwersytet wybrał nazwę VIA? To pochodzące z łaciny słowo ma takie samo znaczenie zarówno w języku duńskim, jak i w angielskim - "by way of" ("przez"). VIA jest jedną ze stacji na drodze życia, gdzie studenci mogą uczyć się i zdobywać potrzebną im widzę, nim wyruszą w podróż jako doświadczone osoby, wnoszące swój wkład w społeczeństwo. Z VIA odbędziesz wspaniałą podróż do wymarzonego celu  :) 

Tutaj możesz pobrać broszurę zawierającą wiele przydanych  informacjami na temat VIA University Collage.

Kilka kluczowych faktów na temat VIA University College:

  • 18500 studentów, z których 2500 to studenci zagraniczni; 

  • około 2100 pracowników;

  • 4 wydziałów;

  • 8 miasteczek uniwersyteckich;

  • 41 programów studiów licencjackich z czego 17 prowadzonych jest w języku angielskim; 

  • 21 ośrodków badawczych.

VIA University College stale podkreśla swój międzynarodowy charakter. Każdego roku pracownicy uczelni wyjeżdżają do różnych części świata, aby spotkać się i nawiązać kontakty z osobami chcącymi rozpocząć studia na ich uczelni. Zgodnie z filozofią VIA internacjonalizm jest kluczowym elementem w procesie rozwoju osobowości człowieka wykształconego - w związku z tym poświęca się temu zagadnieniu wiele uwagi. Wydziały, studenci, absolwenci i pracownicy są przygotowani do wyzwań globalizacji i dostosowania się do możliwości środowiska zawodowego, zarówno na duńskim rynku pracy, jak i do rynku pracy w innych krajach.

Uniwersytet w latach 2013 - 2014 objął prowadzenie w realizacji strategii międzynarodowej: intensyfikacji współpracy z partnerami publicznymi i prywatnymi, (zarówno lokalnymi, jak i w innych krajach). Ważne jest, że uczelnia posiada bliskie relacje z firmami, które zatrudniają absolwentów. VIA bardzo sobie ceni interdyscyplinarność - staramy się angażować studentów w różnych obszarach specjalizacji.

Uczelnia wysoko ceni również otwartość, oryginalność i różnorodność - zarówno w nauce,  jak i w procesie tworzenia programów. Programy nauczania realizowane przez VIA  oparte są tak o wiedzę teoretyczną, jak i praktyki  zawodowe. Wykłady bazują na  skandynawskim modelu kształcenia opartym na pracy projektowej, metodzie problemowej, uczeniu się przez łączenie teorii z praktyką. VIA przygotowuje  swoich studentów do pracy,  tak w firmach duńskich, jak i do działalności na arenie międzynarodowej. Większość programów kształcenia uwzględnia możliwość odbywania praktyk zawodowych w  zagranicznych firmach.

 

VIA Design, Technology & Business

To wiodąca w Skandynawii uczelnia, gdzie możesz nauczyć się projektowania produktu i projektowania produktu w obrocie międzynarodowym, łącząc kursy języka angielskiego w różnych dziedzinach: modelowania, zakupu i zamówienia, projektowania produktu, sprzedaży i marketingu. TEKO oferuje jeden z najlepszych w Europie programów szkoleniowych w tej dziedzinie. 

Pierwszy rok studiów jest poświęcony zapoznaniu się studentów z całym cyklem produkcji, od planowania i zamówień do produkcji, logistyki, marketingu i sprzedaży. Umożliwia  to poznanie wszystkich głównych kwestii przed wyborem specjalizacji w jednym z kierunków. Szczególnie ważne jest, aby studenci zdobywali doświadczenie związane z ich specjalizacją - zarówno na studiach licencjackich,  jak i  studiach stopnia AP degree. Studia uwzględniają  także okres praktyk (około 9 tygodni), które stu
dent odbywa w realnie działającej firmie i zdobytą wiedzę musi nauczyć się wdrażać w praktyce. TEKO przygotowuje także wyjazdy edukacyjne dla swoich studentów, podczas których zdobywają oni wiedzę o trendach panujących w świecie mody i biznesu w miastach takich jak: Paryż, Berlin, Barcelona, Nowy Jork i Dubaj.

 Warto podkreślić, iż w połowie 2014 roku  uczelnia została członkiem Międzynarodowej Organizacji Sztuki Cumulus. Członkostwo jest kwestią kluczową, pozwala dzielić się wiedzą z innymi uczelniami wyższymi na całym świecie i nawiązać cenne kontakty, które mogą być przydatne w procesie kształcenia, a także zapewnić studentom więcej możliwości praktyk, zaś wykładowcom podnoszenie kwalifikacji.

Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne

  • Wypis godzin oraz ocen – bardzo ważne jest załączenie wypisu. Szczegółowe informacje na temat sposobu wypełniania tego dokumentu oraz termin jego przesłania znajdziesz tutaj.*

  • Świadectwo dojrzałości wraz ze świadectwem ukończenia liceum - jeśli posiadasz już te dokumenty, koniecznie załącz je do swojego formularza aplikacyjnego Kastu. Jeśli jesteś w ostatniej klasie szkoly średniej, doślesz je wtedy, kiedy je otrzymasz.

  • Na kierunki Fashion Design oraz Branding & Marketing Management - kreatywne zadanie rekrutacyjne (po wysłaniu aplikacji).

Wymagania odnośnie języka angielskiego

  • Całkowity czas nauki języka angielskiego w trakcie 3 ostatnich lat nauki w szkole średniej powinien wynosić co najmniej 210 godzin (zegarowych). Wymagana ocena z tego przedmiotu to przynajmniej 3.

Zakwaterowanie w Horsens

Po wybraniu studiów na VIA Campus Horsens otrzymasz pomoc w poszukiwaniu miejsca zamieszkania. Uczelnia współpracuje z firmą "Kamtjatka", która oferuje zakwaterowanie dla studentów.  Pokój należy więc rezerwować na stronie https://kamtjatka.dk/. Znajdziesz tu także więcej informacji na temat mieszkań i cen wynajmu. Radzimy, aby rozpocząć poszukiwania mieszkania jak najwcześniej – zwiększy to szanse na znalezienie pokoju studenckiego w mieście. Dodatkowe możliwości zakwaterowania znajdziesz pod linkami: Lilli Gyldenkildes Torv, kontakt: kolding@lejerbo.dkTeknisk Kollegium (3 km od kampusu). W miasteczkach budynki są nowoczesne, wygodne i przytulnie urządzone, a  administracja stara się w miarę możliwości zaspokoić życzenia i oczekiwania studentów. Aby uzyskać więcej informacji na temat możliwości zamieszkania w mieście Horsens i o opisanych wyżej miasteczkach studenckich zajrzyj tutaj.

 

Zakwaterowanie w Herning

Herning jest jedynastym co do wielkości miastem w Danii. Miasto to ma do zaoferowania wiele różnorodnych atrakcji - zarówno dla miłośników imprez kulturalnych i sportowych, jak i dla tych którzy wolą spokojnie i mniej aktywnie spędzać czas. Mieszkając w tym mieście, z pewnością nie będziesz rozczarowany. Informacje na temat miasta znajdziesz na stronie Visit Herning. Herning oferuje także szeroki wybór mieszkań studenckich. 

 

Dostępne kampusy:

  • Birk Campus (miasteczko studenckie) znajduje się w odległości zaledwie kilku minut spacerem od VIA Design. W Birk Campus jest dostępnych około 250 pokoi o wysokim standardzie, różniących się wielkością i ceną.
  • Tietgensgade znajduje się w samym centrum Herning. Dostępne są tam 84 pokoje. Są one również bardzo wysokiej jakości, różnej wielkości i w różnej cenie.
  • Vibeke and Mads Eg Damgaards Kollegium Egelunden - znajdują się one w pobliżu Central Park, blisko VIA Design. Do dyspozycji studentów jest 40 pokoi, każdy po 45 metrów kwadratowych powierzchni. Pierwszeństwo w ubieganiu się o zakwaterowanie mają studenci VIA Design. 

Aby uzyskać więcej informacji lub zarejestrować się na liście osób oczekujących na zakwaterowanie, należy odwiedzić stronę internetową www.lejehuset.dk - rejestracja jest darmowa, dostępnych jest wiele rodzajów mieszkań, w różnym przedziale cenowym (najlepiej w górnym prawym rogu ustawić język na "angielski" :).
Uwaga: większość oferowych pokoi jest nieumeblowana. W przypadku problemów ze znalezieniem zakwaterowania w Herning można napisać na adres design.studieadm@via.dk.

Więcej informacji na temat zakwaterowania w Herning znajdziesz tutaj.

Zapytaj studentów
Kontakty do osób, które studiowały lub studiują na tej uczelni i mogą opowiedzieć Ci więcej o studiach i swoich doświadczeniach i życiu za granicą :)
Agata Stankiewicz
Branding & Marketing Management (AP degree)
https://www.facebook.com/agata.stankiewicz.3785/
Alicja Karweta
Value Chain Management (Bachelor)
2017-09
Maciej Matuszewski
Software Technology Engineering (Bachelor)
Magdalena Leyk
Architectural Technology and Construction Management (Bachelor)
https://www.facebook.com/profile.php?id=100010098930472
Michalina Kozubek
Marketing Management (AP degree)
2017-09
Olga Kincel
Fashion Design (AP degree)
Absolwentka
Wiktoria Grzesik
Branding & Marketing Management (AP degree)
https://www.facebook.com/wiktoria.grzesik.967