Northumbria University

Newcastle
 • Top 1% business schools worldwide (the Association to Advance Collegiate Schools of Business accredited 2015);
 • shortlisted for Times Higher Education University of the Year 2017;
 • the University has been awarded Gold – the highest possible mark – in the Government’s Teaching Excellence Framework (TEF);
 • ranked top 10 in the UK for Art (The Guardian University Guide, 2017);
 • one of the top 100 fashion schools in the world (WardrobeTrendsFashion, 2016);
 • 95% graduate employability for 5 years running (Destination of Leavers from Higher Education 2010-2015).
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Stypendia
Mapa
Jesteś ciekawy świata, ale szybko się nudzisz? Kojarzysz studia jedynie z teoretyczną wiedzą? A nudne wykłady wolałbyś przespać? Na Northumbria University studia wyglądają zupełnie inaczej. Tam przeżyjesz prawdziwą przygodę życia. 
 

Uniwersytet w Newcastle stara się przygotować studentów do zmieniających się potrzeb rynku pracy, zapewnić nie tylko wysoką jakość kształcenia, ale także przygotowanie praktyczne. Tutaj możesz zadawać pytania, możesz rozwijać swoje zainteresowania, bo sam wybierasz swój program studiów, masz możliwość odbycia praktyki zawodowej, która stanowi bezcenne doświadczenie i pomaga w skutecznych poszukiwaniach pracy po ukończeniu studiów. W tym celu Uniwersytet współpracuje z wieloma firmami i organizacjami, które proponują studentom atrakcyjne miejsca praktyk.

 

Jeśli myślałeś, że studia to tylko nauka, to się grubo mylisz!

Miłośnicy kulturalnych rozrywek również znajdą coś dla siebie  – w mieście funkcjonują teatry, galerie, muzea, znajduje się tu także jedno z najstarszych kin w Anglii. Życie w mieście jest bardzo intensywne, na pewno się tu odnajdziesz! Uczelnia dba o to, by  studenci zapamiętali studia nie tylko jako okres efektywnej nauki, ale również niezapomniany, przyjemnie spędzony czas zdobywania doświadczenia osobistego i społecznego. Uniwersytet Nothumbria znalazł się w Top Five brytyjskich uczelni jeśli chodzi o „City Life”( WhatUni Student Choice Award 2018).

 

Na kampusie masz dostęp do wszystkiego:

 • Biblioteka czynna 24h
 • Restauracje, bary i sklepy
 • Zakwaterowanie
 • Centrum sportowe
 • Student Support and Wellbeing Departament (Wydział Wsparcia Studentów z Zagranicy, Opieka duchowa, Konsultacyjne Centrum Zdrowia Psychicznego itd.)
 • Bezpłatny autobus uniwersytecki (pomiędzy dwoma głównymi ośrodkami - jeden w centrum miasta, a drugi – na peryferiach)

 

 

Ciekawostki:

 • Nowy kampus Waterside został otwarty we wrześniu 2018 roku. Łączy w sobie nowoczesność XXI wieku, czyli naukę online oraz tradycyjne nauczanie w klasie.
 • Jest to jedna z najlepszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii (nagroda Teaching Excellence Framwork (TEF), dzięki czemu Uniwersytet znajduje się w elitarnym gronie zaledwie 42 najlepszych uczelni w Wielkiej Brytanii.
 • Pierwszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii, który został odznaczony prestiżową nazwą „Changemaker Campus” – nagroda za innowacyjność (daje to studentom i absolwentom niepowtarzalną możliwość wyróżnienia się w świecie).
 • Uniwersytet przyznaje hojne stypendia na pokrycie kosztów studiów (unijne stypendium dla najlepszych uczniów).
 • Każdy student otrzymuje bezpłatne członkostwo we wszystkich klubach i stowarzyszeniach uniwersyteckich (pierwszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii, który to zrobił), kompleksowy pakiet wsparcia dla studentów obejmuje laptopa HP dla wszystkich studentów studiów licencjackich, aby nie ponosili oni dodatkowych kosztów!
 • Jeśli chodzi o zakwaterowanie, miejsca są dostępne na nowym kampusie Waterside, w centrum miasta, na St George's Avenue i w wiosce studenckiej na Boughton Green Road.
 • Doskonałe połączenia komunikacyjne (tylko 50 minut jazdy pociągiem z centrum Londynu).
 • Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet wynika, że około 92% absolwentów w ciągu pół roku od ukończenia studiów albo znajduje pracę, albo kontynuuje naukę, podejmując studia magisterskie.

 

Przeczytaj też opinie studentów międzynarodowych.

 


Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne

Wymagana średnia ocen z matury: 70% oraz dwa przedmioty zdawane na poziomie rozszerzonym na przynajmniej 55%.

 • Świadectwo ukończenia drugiej klasy (liceum) lub trzeciej klasy (technikum) – załącz ten dokument jeśli wciąż się uczysz i dlatego nie masz jeszcze świadectwa ukończenia szkoły średniej. Nie musisz załączać tłumaczenia tego dokumentu.

 • Świadectwo dojrzałości oraz świadectwo ukończenia szkoły średniej – w przypadku ukończenia szkoły średniej wystarczy, że do formularza aplikacyjnego załączysz świadectwo dojrzałości (maturalne) wraz ze świadectwem ukończenia liceum (bądź technikum) - do obu tych dokumentów potrzebne jest też tłumaczenie przysięgłe.

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Ważne jest, by uczelnia otrzymała wyniki testu z języka angielskiego do 31 lipca.

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

 • Matura z języka angielskiego*: 
  - programy, które mają podane w wymaganiach IELTS 6.0: minimum 60% z angielskiego ustnego i 75% z angielskiego pisemnego (podstawowego) lub 70% z angielskiego pisemnego (rozszerzonego)
  - programy, które mają podane w wymaganiach IELTS 6.5: minimum 60% z angielskiego ustnego i 75% z angielskiego pisemnego (podstawowego) lub 70% z angielskiego pisemnego (rozszerzonego)
  - programy, które mają podane w wymaganiach IELTS 7.0: minimum 65% z angielskiego ustnego i 80% z angielskiego pisemnego (podstawowego) lub 75% z angielskiego pisemnego (rozszerzonego)

 • IELTS - 6.0 - 7.0

 • TOEFL

*Znajomość języka angielskiego zostanie również zweryfikowana w trakcie interview. Jeśli uczelnia uzna, że znajomość języka jednak nie jest tak wysoka jak sugeruje to wynik z matury, może nie przyznać aplikantowi przyjęcia bezwarunkowego.

Magisterskie

Wymagania rekrutacyjne

Na studia magisterskie mogą kandydować wszyscy, którzy ukończyli studia licencjackie lub inżynierskie (studia I stopnia), studia magisterskie lub studiują na ostatnim roku studiów I-stopnia. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych obecnych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa.

 • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.

 • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Ważne jest, by uczelnia otrzymała wyniki testu z języka angielskiego do 31 lipca.

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

 • IELTS - 6.5 lub wynik z matury z języka angielskiego na minimum 60% w części ustnej oraz 75% z części pisemnej na poziomie podstawowym lub 70% z części pisemnej na poziomie rozszerzonym

 • Na niektóre kierunki wymagany będzie IELTS 7.0 lub wynik z matury z języka angielskiego na minimum 65% w części ustnej oraz 80% z części pisemnej na poziomie podstawowym lub 75% z części pisemnej na poziomie rozszerzonym

Top-up

Wymagania rekrutacyjne

O przyjęcie na studia Top-up mogą ubiegać się osoby, które ukończyły pierwszy stopień studiów (licencjackie lub inżynierskie), lub są na ostatnim roku tych studiów. Przy ubieganiu się o przyjęcie na studia Top-up, należy mieć 120-180 punktów ECTS (z przedmiotów dotychczas zaliczonych na studiowanym lub ukończonym kierunku), dlatego podczas składania dokumentów upewnij się, że masz wystarczającą ilość  tych punktów. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych kontynuowanych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa. Kończąc studia Top-up, otrzymasz dyplom studiów pierwszego stopnia.

 • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.

 • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy tylko załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Ważne jest, by uczelnia otrzymała wyniki testu z języka angielskiego do 31 lipca.

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

 • Matura z języka angielskiego na minimum 75-80% z części pisemnej oraz 60-65% z ustnej na poziomie podstawowym lub 70-75% z części pisemnej na poziomie rozszerzonym
 • IELTS - 6.0
 • TOEFL – 80

Uniwersytet ma do zaoferowania około 5000 różnego rodzaju pokoi, spośród których każdy z pewnością może wybrać zakwaterowanie odpowiednie do swoich potrzeb i możliwości. Mieszkania/pokoje są proponowane w takich lokalizacjach, z których jest bardzo łatwo dostać się na Uniwersytet na piechotę lub środkami transportu publicznego, dlatego nie jest konieczne posiadanie samochodu. Na tej interaktywnej mapie można zobaczyć, w jakich rejonach miasta zlokalizowane są budynki uniwersyteckie i jakie są pomiędzy nimi połączenia komunikacyjne. W ten sposób z pewnością wybierzesz sobie mieszkanie, które będzie najbardziej dla Ciebie odpowiednie. Więcej informacji na temat oferowanych pokoi znajdziesz tutaj. Opis każdego budynku zawiera informacje o warunkach i możliwościach korzystania z udogodnień, dlatego ponownie zachęcamy do zapoznania się z  informacjami, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję.

Jeśli nie reflektujesz na zakwaterowanie oferowane przez Uniwersytet, istnieje wiele możliwości wynajęcia mieszkania na własną rękę. Szukając dachu nad głową, zwracaj jednak bardzo uwagę na każdy punkt umowy. Od pewnego czasu w mieście Newcastle jest nadwyżka wolnych mieszkań, dlatego, po znalezieniu najemcy, wynajmujący próbują nakłonić go do długoterminowych zobowiązań, dając przy tym jak najmniej możliwości zmiany warunków umowy. Jednakże, ponieważ właścicielom mieszkań naprawdę bardzo zależy na znalezieniu najemcy, będziesz miał z czego wybrać. Dlatego  warto negocjować cenę wynajmu.

Swoje pytania o zakwaterowanie kieruj na adres: rc.accommodation@northumbria.ac.uk.
Uzyskasz tam nie tylko informację, jak ubiegać się o zakwaterowanie za pośrednictwem Uniwersytetu, ale również mogą pomóc w znalezieniu mieszkania na własną rękę.