Koronawirus - najczęściej zadawane pytania

2020-03-26

Otrzymujemy od was pytania dotyczących koronawirusa, kwarantanny i ich wpływu na proces aplikacji. Pytania dotyczą wszystkich najważniejszych kwestii, a odpowiedzi powinny zaciekawić wszystkich, którzy chcą studiować za granicą, zatem postanowiliśmy się nimi podzielić smiley

 

Czy data rozpoczęcia zajęć może zostać opóźniona ze względu na koronawirusa?

Do tej pory koronawirus nie wpłynął na daty rozpoczęcia studiów. Studenci, którzy rozpoczęli studia w 2020 roku w znacznej większości wyjechali za granicę i uczęszczają na uczelnie. Cześć wykładów odbywa się online a część na uczelniach. Niektóre uczelnie (np. w Anglii i w Holandii) zaoferowały studentom wybór pomiędzy rozpoczęciem studiów online lub stacjonarnie. Zagraniczne uczelnie są dobrze przygotowane pod względem sanitarnym (częsta dezynfekcja, zmniejszona liczba studentów w salach wykładowych) oraz pod względem technicznym (sprawdzone platformy i systemy do nauki online).

Co z moim certyfikatem językowym? Co jeśli uczelnie będą wymagać IELTSa, a przez koronawirusa odwołają mi test?

Ze względu na koronawirusa uczelnie w 2020 roku akceptowały testy językowe zdawane online (np. TOEFL Home). Jeśli więc pogorszy się sytuacja epidemiologiczna w kraju, na pewno będziesz mieć możliwość podejścia do testu w formie online.

Czy będę w stanie wysłać na czas moje dokumenty, jeśli matura zostanie przesunięta albo odwołana?

Osoby zdające maturę w 2021 na pewno nie będą w takiej sytuacji jak osoby, które zdawały maturę w roku 2020. Liczymy na to, że matury w 2021 odbędą się w terminie. Jednak w przypadku opóźnień niezależnych od aplikantów, zagraniczne uczelnie starają się umożliwić wysłanie dokumentów w późniejszych terminach. 

Czy nastąpią zmiany w opłatach za studia, jeśli będą one prowadzone online?

Forma zajęć nie ma wpływu na opłaty za studia.

Czy będę mógł/mogła studiować za granicą, jeśli nie mogę opuszczać kraju?

W przypadku gdyby student nie mógł opuścić kraju, studia rozpoczną się online.

Gdzie mogę znaleźć więcej informacji nt. koronawirusa w kraju, do którego aplikuję?

Wiele uczelni utworzyło osobne podstrony na swoich oficjalnych stronach internetowych, aby publikować najnowsze informacje na temat koronawirusa i środków podjętych w kraju i na studiach, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.