Sunderland University

Sunderland
 • Hospitality, Event Management & Tourism 4th best in the country, while Nursing is ranked 5th in the UK (The Guardian);
 • Fashion & Textiles is placed 14th overall and both Film, Production & Photography and Media & Film Studies are placed15th in the country.
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Mapa
Universytet Sunderland,  został założony w 1901 roku. Szczyci się ponad stuletnią tradycją i ponad 50-letnim doświadczeniem w pracy ze studentami międzynarodowymi. Uczelnia znajduje się w mieście Sunderland,  leżącym w regionie North East.  Oferuje studentom inspirujące środowisko akademickie, jak również zróżnicowane i ciekawe życie po wykładach.

Uniwersytet słynie z innowacyjności i zorientowania działalności na nowe wyzwania i problemy przyszłości. Realizowane przez uczelnię interesujące i zrównoważone własne programy studiów odpowiadają tym wyzwaniom dzięki ogromnemu wkładowi uczelni w prowadzenie badań na wysokim poziomie, których wyniki służą przede wszystkim do opracowywania programów. Wynikami badań Uniwersytet dzieli się również z lokalnymi firmami,  wpływając na rozwój regionu oraz przyczyniając się do ich sukcesów, a przy tym oferuje realne i wiarygodne miejsca pracy i praktyk studentom.  

Badania przeprowadzane na University of Sunderland  doczekały się uznania  i otrzymały wysokie oceny od agencji Research Assessment specjalizującej się w ocenie badań. Dotyczyły one Health Sience, Digital Innovation, Education and Learning Pedagogy i innych dziedzin.

Dlatego też nie dziwi fakt, że badania naukowe i rozwijanie wiedzy jest podstawą działalności Uniwersytetu. Jednocześnie uczelnia koncentruje się na poszukiwaniach miejsc pracy dla studentów, utrzymuje kontakty z firmami i instytucjami w regionie oferującymi studentom najwyższe standardy praktyk, które pomogą im zdobyć  pracę, istotne i przydatne doświadczenie oraz przygotować się do przyszłej kariery zawodowej.

Zajęcia prowadzone na uczelni są ściśle ukierunkowane. Wszystkie przedmioty  podzielone są na moduły skoncentrowane na konkretnym temacie. Wykładowcy, będący  specjalistami w swojej dziedzinie, mogą dostarczyć wielu przydatnych, praktycznych i aktualnych informacji. Student ma możliwość specjalizacji w danej dziedzinie, wybierając moduły z listy proponowanych przez uczelnię. Programy są zbudowane w taki sposób, że umożliwiają studentom stały progres i wykorzystanie wiedzy z wcześniejszych lat studiów w trakcie dalszej edukacji. Dzięki temu zdobyte wiedza i umiejętności są utrwalane w trakcie całego okresu kształcenia, a jednocześnie stale są rozwijane i wykorzystywane.

Kształcenie prowadzone jest na czterech wydziałach, które koncentrują się na czterech głównych obszarach zainteresowań Uniwersytetu: Faculty of Applied Sciences; Faculty of Arts, Design and Media, Faculty of Business and Law bei Faculty of Education and Society.

Niewątpliwie uczelnia może zaoferować nie tylko mocne akademickie zaplecze. Na  unowocześnienie obiektów, wyposażenie i pomoce naukowe przeznaczono około 130 milionów funtów szterlingów, toteż studenci mogą liczyć nie tylko na wysoki poziom edukacji, ale także mogą korzystać z najnowocześniejszych urządzeń i pomocy naukowych. Uczelnia dba także o bezpieczeństwo studentów i ich spokój, inwestując w zapewnienie jak najlepszych standardów ochrony obiektów uniwersyteckich oraz akademików. University of Sunderland zyskał miano jednej z najbezpieczniejszych  uczelni w Wielkiej Brytanii i najbezpieczniejszych uczelni w regionie.

Oferowanych jest również szereg usług i form pomocy, aby przyczynić do stworzenia komfortowych warunków życia studenckiego:

Uniwersytet jest przygotowany do udzielania informacji i pomocy, niezależnie od tego, czy student boryka się z problemami osobistymi, czy zdrowotnymi, czy nurtują go pytania dotyczące kariery. Działające przy uczelni Stowarzyszenie Studentów stwarza również możliwości rozwijania działalności społecznej oraz aktywnego sposobu życia. Członkostwo w nim  jest bezpłatne. Krajowe Stowarzyszenie Studentów stawia sobie za cel reprezentowanie potrzeb studentów, udzielanie im wsparcia i pomocy. Jego działalność przejawia się m.in. w organizacji różnego rodzaju imprez studenckich.

Wiele imprez odbywa się w barze studenckim, sali prób, sali konferencyjnej. Są to lokale North Shore należące stowarzyszenia studentów. Wszystkie obiekty są otwarte dla studentów. Oprócz uniwersyteckiego Stowarzyszenia Studentów działa wiele klubów i stowarzyszeń, oferujących szeroki zakres działań dopasowanych do potrzeb i zainteresowań każdego studenta. Uniwersytet zapewnia wiele możliwości rozwijania pasji sportowych. Studenci mają możliwość aktywnego uczestnictwa w sportowych zmaganiach podczas imprez organizowanych przez uczelnię, korzystania z obiektów sportowych oferujących wysokiej jakości wyposażenie, jak i korzystania z doskonałych warunków dla aktywności fizycznej w mieście.

Sunderland jest wspaniałym miastem do studiowania. Chociażby ze względu na fakt, że jest ono jednym z najtańszych miast w kraju pod względem cen wynajmu mieszkań, kosztów transportu, itd. Tak więc daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na przyjemności i miłe spędzanie wolnego czasu. Mimo że miasto nie jest duże, posiada wiele walorów, które doceni każdy. Można tu podziwiać piękną architekturę, uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych, imprezach sportowych, zabawach, spędzać czas w barach i klubach. Więcej na temat miasta i oferowanych przez nie atrakcji, można znaleźć na stronie www: See It Do It Sunderland.

Jeśli planujesz  poznać najbliższą okolicę, znajdziesz wiele miejsc wartych odwiedzenia. Region North East, w którym znajduje się  miasto Sunderland  słynie z malowniczych terenów, lasów, parków narodowych. Znajduje się tu także największy w Wielkiej Brytanii zamek. Ponadto w regionie  ulokowanych jest wiele znanych na całym świecie firm, które zapewniają absolwentom doskonałe środowisko do rozwijania kariery. Proponujemy zapoznać się z programem Sunderland Futures, który pozwoli każdemu znaleźć odpowiednią drogę. Jeśli ciekawi Cię, jak mieszkają studenci tej uczelni, proponujemy odwiedzić  stronę internetową Lives online.

Tutaj można pobrać najnowszą broszurę uczelni 

Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne

Wymagana średnia ocen z matury: 80%, rozszerzona matura z języka angielskiego na 50%. Uwaga: niektóre kierunki mogą mieć wyższe wymagania.

 • Świadectwo ukończenia drugiej klasy (liceum) lub trzeciej klasy (technikum) – załącz ten dokument jeśli wciąż się uczysz i dlatego nie masz jeszcze świadectwa ukończenia szkoły średniej. Nie musisz załączać tłumaczenia tego dokumentu.

 • Świadectwo dojrzałości oraz świadectwo ukończenia szkoły średniej – w przypadku ukończenia szkoły średniej wystarczy, że do formularza aplikacyjnego załączysz świadectwo dojrzałości (maturalne) wraz ze świadectwem ukończenia liceum (bądź technikum) - do obu tych dokumentów potrzebne jest też tłumaczenie przysięgłe.

Uwaga: wymagania na poszczególnych kierunkach mogą różnić się między sobą.

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Ważne jest, by uczelnia otrzymała wyniki testu z języka angielskiego do 31 lipca.

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

 • IELTS - 6.0

 • TOEFL – 80

Uwaga: wymagania językowe na poszczególnych kierunkach mogą różnić się między sobą.

Magisterskie

Wymagania rekrutacyjne

Na studia magisterskie mogą kandydować wszyscy, którzy ukończyli studia licencjackie lub inżynierskie (studia I stopnia), studia magisterskie lub studiują na ostatnim roku studiów I-stopnia. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych obecnych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa.

 • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.

 • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Ważne jest, by uczelnia otrzymała wyniki testu z języka angielskiego do 31 lipca.

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

 • IELTS - 6.5

 • TOEFL – 90

Uwaga: wymagania językowe na poszczególnych kierunkach mogą różnić się między sobą.

Top-up

Wymagania rekrutacyjne

O przyjęcie na studia Top-up mogą ubiegać się osoby, które ukończyły pierwszy stopień studiów (licencjackie lub inżynierskie), lub są na ostatnim roku tych studiów. Przy ubieganiu się o przyjęcie na studia Top-up, należy mieć 120-180 punktów ECTS (z przedmiotów dotychczas zaliczonych na studiowanym lub ukończonym kierunku), dlatego podczas składania dokumentów upewnij się, że masz wystarczającą ilość  tych punktów. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych kontynuowanych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa. Kończąc studia Top-up, otrzymasz dyplom studiów pierwszego stopnia.

 • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.

 • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy tylko załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Ważne jest, by uczelnia otrzymała wyniki testu z języka angielskiego do 31 lipca.

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

 • IELTS - 6.0

 • TOEFL – 80

Uwaga: wymagania językowe na poszczególnych kierunkach mogą różnić się między sobą.

 

Uniwersytet posiada 5 obiektów, w których oferuje swoim studentom nowoczesne, komfortowe zakwaterowanie  zlokalizowane w pobliżu uczelni i centrum miasta.

 O  zakwaterowaniu University of Sunderland:

 • wszystkie mieszkania posiadają nowoczesne kuchnie i pralnie;

 • studenci pierwszego roku mają zagwarantowane miejsce w akademikach uniwersyteckich;

 • cena wynajmu obejmuje ubezpieczenie rzeczy osobistych i Internet;

 • cena wynajmu waha się od £ 68 do £ 88 na tydzień, w zależności od rodzaju mieszkania.

 • Jest możliwość zamieszkania w jednym pokoju lub apartamencie (mieszkania do  zamieszkania tylko dla osób tej samej płci).

 • Pomiędzy akademikami i budynkami uniwersyteckimi kursuje darmowy autobus. Studentom posiadającym własne samochody oferuje się bezpłatne miejsce parkingowe.

Mieszkania  można zobaczyć wirtualnie.

Wszelkie pytania dotyczące zakwaterowania można przesyłać na następujący adres: residentialservices(eta)sunderlans.ac.uk