Linköping University

Linköping/Norrköping
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Mapa

Uniwersytet, który idzie ręka w rękę ze światem biznesu

Linköping University (w skrócie LiU) to szwedzki uniwersytet państwowy założony w 1975 roku.
Uniwersytet w Linköping prowadzi wiodące na świecie badania w dziedzinach: Material Science, IT oraz Hearing Science (nauki o słuchu). Magazynowanie energii w papierze, sprzężenie biologii i elektroniki i elektroniczne rośliny. Ciągle rodzą się nowe pomysły, które są następnie testowane. Kilka z nich doprowadziło już do wiodących na świecie przełomów naukowych.
Uczelnia jest blisko związana ze światem biznesu. Oferuje wiele innowacyjnych programów edukacyjnych (1 międzynarodowy program licencjacki oraz 28 magisterskich), często z wyraźnym ukierunkowaniem zawodowym oraz prowadzących do uzyskania kwalifikacji, na przykład lekarzy, nauczycieli, ekonomistów i inżynierów.

 • Międzynarodowe uznanie,
 • Wyśmienite możliwości kariery,
 • Silne powiązania ze światem biznesu,
 • Centra naukowe w pobliżu kampusu,
 • 1,5h pociągiem do Sztokholmu!
   

Jedna z najlepszych uczelni na świecie

Międzynarodowe rankingi konsekwentnie plasują Linköping University jako jedną z wiodących uczelni światowych. Według tegorocznych rankingów QS World University LiU znalazła się wśród 200 najlepszych uniwersytetów na świecie w dziedzinie Edukacji, Material Science, Socjologii oraz Inżynierii Elektrycznej i Elektronicznej. Co sprawia, że tak jest? Około 32 000 studentów i 4000 tysiące pracowników na kilku kampusach patrzą w tym samym kierunku. Wszyscy z nich pracują obecnie nad rozwiązywaniem ważnych problemów, takich jak zrównoważony rozwój czy wykluczenie społeczne.

Wyśmienite możliwości kariery

Dyplom Linköping University pomoże Ci zostać młodym specjalistą pożądanym przez pracodawców! Aż 88% absolwentów LiU znajduje zatrudnienie w ciągu 1,5 roku po ukończeniu studiów.

 

Stała współpraca między wydziałami

To, co sprawia, że Uniwersytet w Linköping jest naprawdę wyjątkowy, to stała współpraca między różnymi wydziałami i kierunkami studiów. Taka elastyczność zapewnia jedno z najlepszych środowisk badawczych na świecie, a osiągnięcia tej uczelni są ogólnym efektem pracy studentów ze wszystkich kierunków. Studiując tutaj, będziesz miał okazję ściśle współpracować z kolegami nie tylko z własnego, ale także z innych kierunków studiów!

Zielony i nowoczesny kampus

Linköping University ma trzy kampusy rozmieszczone w dwóch średniej wielkości miastach położonych we wschodniej Szwecji. Region ten ma wiele do zaoferowania pod względem krajobrazowym. Jest on również domem dla kilku znanych na całym świecie marek, takich jak: Saab, Toyota Industries Europe, IFS, Siemens, Holmen Paper oraz BT Industries.

Linköping to piąte do co wielkości miasto w Szwecji. Posiada ono szeroko rozwinięty sektor biznesowy. Nieco mniejszy Norrköping słynie z ożywionej sceny kulturalnej, włączając w to miejsca z muzyką na żywo i koncerty.

Campus Valla i University Hospital Campus (US) znajdują się w mieście Linköping oraz Campus Norrköping, który ulokowany jest w samym sercu Norrköping. Między wszystkimi trzema kampusami istnieje darmowe połączenie autobusowe.

 

Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne

 • Świadectwo dojrzałości oraz świadectwo ukończenia szkoły średniej – do formularza aplikacyjnego załącz świadectwo dojrzałości (maturalne) wraz ze świadectwem ukończenia liceum (bądź technikum) - do obu tych dokumentów potrzebne jest też tłumaczenie przysięgłe.
Uwaga: na tą uczelnię, mogą aplikować tylko osoby, które ukończyły już szkołę średnią i posiadają świadectwo dojrzałości i świadectwo ukończenia szkoły średniej. Oznacza to, że jeśli jesteś właśnie w ostatniej klasie liceum/technikum to musisz zrobić sobie GAP year przed aplikacją.

 

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

 • IELTS - 6.5 (minimum 5.5 z każdej części) lub
 • TOEFL – 90 (w tym minimum 20 z pisania). Wynik musi zostać przesłany na uczelnię bezpośrednio z centrum egzaminacyjnego.

*Wymagania językowe mogą się zmieniać i różnić w zależności od kierunku - przed aplikacją sprawdź wymagania bezpośrednio na stronie uczelni.

Magisterskie

Wymagania rekrutacyjne

Na studia magisterskie mogą kandydować wszyscy, którzy ukończyli studia licencjackie lub inżynierskie (studia I stopnia), studia magisterskie lub studiują na ostatnim roku studiów I-stopnia. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych obecnych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa.

 • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.
 • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (oryginał z tłumaczeniem przysięgłym)

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w następujący sposób:

 • IELTS - 6.5 (minimum 5.5 z każdej części) lub
 • TOEFL – 90 (w tym minimum 20 z pisania). Wynik musi zostać przesłany na uczelnię bezpośrednio z centrum egzaminacyjnego.

*Wymagania językowe mogą się zmieniać i różnić w zależności od kierunku - przed aplikacją sprawdź wymagania bezpośrednio na stronie uczelni.

To bardzo ważne, aby szukać zakwaterowania w momencie, gdy tylko zaczniesz poważnie rozważać naukę na Linköping University. Im szybciej dołączysz do list oczekujących, tym więcej będziesz mieć możliwości zakwaterowania.

Linköping University ma trzy kampusy rozmieszczone w dwóch miastach. Campus Valla i University Hospital Campus (US) znajdujące się w mieście Linköping oraz Campus Norrköping, który ulokowany jest w samym sercu Norrköping.

Dołącz do listy oczekujących

Zakwaterowanie uniwersyteckie charakteryzuje się systemem list oczekujących – im szybciej dołączysz do tej listy, tym więcej będziesz mieć możliwości zakwaterowania.

Gdy tylko dołączysz do listy oczekujących, zacznij aktywnie szukać mieszkania. Jeśli znajdziesz wolne miejsce, złóż podanie na stronie internetowej, na której jest ono ogłoszone. System mieszkaniowy oparty jest na zasadzie aukcji. Za każdy dzień spędzony na liście oczekująych otrzymasz 1 punkt. Mieszkanie jest zwykle przyznawane studentowi z największą liczbą punktów wśród wszystkich aplikantów.

Opcje zakwaterowania

Studenci z reguły wynajmują pokój w akademiku, mieszkaniu studenckim bądź korzystają z opcji prywatnego zakwaterowania.

 • Pokój w akademiku - Pokój w akademiku ma zazwyczaj około 20m2 włączając w to prywatną łazienkę. Pokoje, które umieszczone są na tym samym piętrze mają do dyspozycji wspólną kuchnię oraz salon. Pokoje są w pełni umeblowane. Każdy z nich ma łóżko, biurko, lampę, alarm przeciwpożarowy. Ten rodzaj zakwaterowania jest szczególnie popularny wśród studentów zagranicznych. Niedrogie, położone blisko kampusu pokoje, to miejsce, gdzie zamieszkasz w budynku z innymi studentami. Dzięki temu nie będziesz czuć się samotnie w nowym kraju smiley
 • Mieszkanie studenckie - Jeśli nie chcesz mieszkać w akademiku, ale nadal chcesz poczuć studenckiego ducha, możesz wynająć mieszkanie za pośrednictwem agencji mieszkaniowych współpracująych z uczelnią. Oferowane mieszkania mogą mieć różny metraż, mniejsze z nich są często bardziej popularne. Dlatego łatwiej będzie znaleźć większe i poszukać współlokatorów, aby wprowadzili się razem z Tobą na początku semestru. Niektóre z firm oferują mieszkania na tej samej zasadzie aukcji dla studentów, ale można również ubiegać się o nie bez czekania w kolejce.

 • Prywatne zakwaterowanie - Prywatni właściciele oferują mieszkanie bez czekania w kolejsce i tutaj obowiązuje następująca zasada: mieszkanie jest przyznawane pierwszej osobie, która je wybiera, jeśli tylko wynajmujący rozpatrzy pozytywnie jej kandydaturę. Mieszkań do wynajęcia należy szukać na prywatnych stronach internetowych zarówno jeśli chodzi o Linköping, jak i Norrköping.