University of Southern Denmark

Sønderborg/ Odense
O uczelni
Wymagania rekrutacyjne
Zakwaterowanie
Mapa

Dania jest krajem bardzo przyjaznym dla osób z zagranicy – każdy tu mówi po angielsku i wszyscy jeżdżą na rowerach.

Studia w Danii są bezpłatne, a relacje między studentami i wykładowcami są raczej nieformalne - na studenta nie patrzy się z góry, a z nauczycielami można rozmawiać nie tylko na tematy akademickie. Dodatkowo Dania nie jest aż tak droga jakby mogło się wydawać – według studentów rozwaga i kontrola wydatków sprawia, że koszta życia są zbliżone do tych na południu Europy.

University of Southern Denmark nazywany jest przez Duńczyków Syddansk University lub w skrócie SDU. W 2016 roku hucznie świętowano 50-lecie tej uczelni.

Wydział Nauk Ścisłych

Kastu International współpracuje z Wydziałem Nauk Ścisłych na SDU. Wydział ten oferuje zarówno programy licencjackie jak i magisterskie w języku angielskim. Dzięki bardzo bliskiej relacji z firmami i instytucjami naukowymi studenci tego wydziału mogą aktywnie uczestniczyć w innowacyjnych projektach i badaniach.

 

Bogate doświadczenie

Ważną częścią uczelni są zagraniczni studenci. Warto dodać, że co piąty student SDU jest spoza Danii. Dzięki różnorodności kultur i dzieleniu się poglądami oraz tradycjami wzbogaca się zdobywane przez studentów doświadczenie. Jest to szczególnie ważne w pracy grupowej, która dzięki tej różnorodności pozwala osiągać lepsze efekty, a studenci zdobywają bardzo ważne umiejętności. Z tego względu uczelnia poświęca szczególnie dużo uwagi studentom zagranicznym – wspierając ich nie tylko w trakcie studiów, ale również przed przyjazdem i po ukończeniu studiów.

 

Coroczne wydarzenia

Każdego roku SDU oferuje duży wybór aktywności pozalekcyjnych. Przykładem jest coroczny bankiet składający się z dwóch części – oficjalnej, oraz tej mniej formalnej, czyli przyjęcia, w którym uczestniczy około 2000 studentów, wykładowców oraz innych gości.Specjalna opieka dla abslowentów

RIO (Research & Innovation Organisation) to organizacja stworzona przez SDU, która wspiera współpracę między edukacją, biznesem i sektorem publicznym. Organizacja ma między innymi na celu wspomaganie absolwentów w szybkim znalezieniu zatrudnienia, założeniu własnego biznesu czy znalezieniu na niego funduszy.

Uczelnia w liczbach

 • 30 000 studentów z czego 6 000 z nich to studenci międzynarodowi
 • 2000 pracowników naukowych
 • 67 kierunków studiów nauczanych w języku angielskim
 • 5 wydziałów
 • 5 kampusów – w Esbjerg, Odense, Slagelse, Kolding i Sonderborg z czego ostatnie dwa są całkowicie nowe

 

Licencjackie

Wymagania rekrutacyjne

 • Wypis godzin oraz ocen – bardzo ważne jest załączenie wypisu. Szczegółowe informacje na temat sposobu wypełniania tego dokumentu oraz termin jego przesłania znajdziesz tutaj.*

 • Świadectwo dojrzałości wraz ze świadectwem ukończenia liceum - jeśli posiadasz już te dokumenty, koniecznie załącz je do swojego formularza aplikacyjnego Kastu. Jeśli jesteś w ostatniej klasie szkoly średniej, doślesz je wtedy, kiedy je otrzymasz.

 • uniTest - SDU wymaga przejścia egzaminu wstępnego, którego zdanie jest niezbędne do pozytywnego rozpatrzenia aplikacji. Test odbywa się online na przełomie marca i kwietnia (uczelnia poinformuje o zapisach odpowiednio wcześniej). Test skupia się przede wszystkim na czytaniu ze zrozumieniem i umiejętnościach logicznego myślenia.

Wymagania odnośnie języka angielskiego

Spełnienie wymagań w zakresie języka angielskiego można udokumentować w jeden z  następujących sposobów:

 • Całkowity czas nauki języka angielskiego w szkole średniej powinien wynosić co najmniej 210 godzin (zegarowych). Dodatkowo na świadectwie ukończenia szkoły średniej powinno się mieć co najmniej ocenę 3 z języka angielskiego lub przynajmniej 54% z pisemnej matury z języka angielskiego.
 • TOEFL IBT - 88. Uczelnia musi dostać wyniki bezpośrednio od centrum egzaminacyjnego. Kod University of Southern Denmark to 7969. Należy wybrać "other - department not listed". Jeśli masz już zdany test i nie podałeś/aś wcześniej numeru SDU możesz jeszcze zamówić dodatkowy płatny raport wynikówna stronie TOEFL.
 • IELTS - 6.5

Magisterskie

Wymagania rekrutacyjne

Na studia magisterskie mogą kandydować wszyscy, którzy ukończyli studia licencjackie lub inżynierskie (studia I stopnia), studia magisterskie lub studiują na ostatnim roku studiów I-stopnia. Studia, które planujesz powinny mieć zbliżony profil do tych obecnych lub ukończonych, ponieważ w procesie rekrutacji kluczowa jest ich zgodność programowa.

 • Wykaz punktów ECTS – osoby, które są jeszcze w trakcie studiów, muszą załączyć wypis punktów ECTS, w którym będzie wykazane, jakie przedmioty były realizowane na studiach oraz ile punktów za nie otrzymano.
 • Dyplom ukończenia studiów licencjackich lub inżynierskich – jeśli jesteś absolwentem wyższej uczelni, nie potrzebujesz wypisu, wystarczy załączyć dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem (w języku angielskim lub oryginał z tłumaczeniem)

Wymagania odnośnie języka angielskiego

 • TOEFL IBT - 88. For validation, we need to receive a score report directly from the test center. To select University of Southern Denmark as recipient, use the code 7969. Please choose "other - department not listed". If you have already taken the test, you can still make a request for the test center to forward the report. Please inform us once you have made such a request.
 • IELTS - 6.5

University of Southern Denmark zapewnia zakwaterowanie studentom zagranicznym przyjeżdżającym do Danii.

Studenci studiów dziennych (licencjackich lub magisterskich na SDU) w mieście Sønderborg powinni ubiegać się o zakwaterowanie bezpośrednio przez stronę Studiebolig Syd.

 

Aby mieć gwarancję zakwaterowania, należy złożyć zaaplikować o zakwaterowanie przed upływem terminu:

 • osoby aplikujące w głównej rekrutacji : przed 1 maja
 • osoby aplikujące w aplikacji zimowej: przed 1 listopada


O zakwaterowanie należy ubiegać się zaraz po złożeniu podania do SDU, nawet jeśli nie ma pewności, że zostanie się przyjętym. Jeśli nie zostaniesz przyjęty, Twoje podanie o zakwaterowanie zostanie automatycznie anulowane. 

Miesięczny czynsz wynosi 2,432 DKK (ok. 327 €). Czynsz obejmuje media, internet oraz opłatę za pakiet wyposażenia (więcej informacji o pokojach oraz ich wyposażeniu znajdziesz na stronie Accommodation options).

Wszystkie informacje na temat zakwaterowania dla studentów SDU w Sønderborg znajdziesz tutaj.

Zapytaj studentów
Kontakty do osób, które studiowały lub studiują na tej uczelni i mogą opowiedzieć Ci więcej o studiach i swoich doświadczeniach i życiu za granicą :)
Aleksandra Kril
BSc in Engineering (Software Engineering) (Bachelor)
https://www.facebook.com/aleksandra.kril.o
Dominik Bosy
BSc in Engineering (Software Engineering) (Bachelor)
https://www.facebook.com/profile.php?id=100009039989118
Iga Sierakowska
Innovation and Business, BSc in Engineering (Bachelor)
https://www.facebook.com/iga.sierakowska
Maciej Jakub Grasela
BSc in Engineering (Software Engineering) (Bachelor)