Ogólne informacje o Hiszpanii

Hiszpania - kraj o niezwykle bogatej historii i kulturze: aż 49 obiektów kulturowych i przyrodniczych tego kraju zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO!

Ciekawe fakty

  • Jest drugim pod względem wielkości krajem w Unii Europejskiej. Po dodaniu Wysp Kanaryjskich, terytorium Hiszpanii rozciąga się aż do wybrzeży północnej Afryki. Hiszpania jest jedynym krajem w Europie, który ma bezpośrednią granicę z Afryką.
  • Hiszpania jest monarchią konstytucyjną, w której nadal istnieje królewska rodzina!
  • "Don Kichot", napisany w języku hiszpańskim, jest uważany za pierwszą nowożytną powieść na świecie.
  • Hiszpania ma najstarszą restaurację na świecie. "Restaurante Botin", działająca od 1725 roku, została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa jako najstarsza restauracja na świecie.
  • Hiszpania jest liderem w świecie w tworzeniu elektronicznego podpisu i systemów dokumentacji elektronicznej, oraz jest pionierem najbardziej zaawansowanych na świecie systemów antywirusowych.
  • Hiszpania jest krajem festiwali. Od biegu przed bykami podczas festiwalu San Fermin po bitwę pomidorami podczas La Tomatina. Hiszpanie nigdy się nie nudzą w słonecznym kraju!
  • Najwyższy szczyt Hiszpanii znajduje się poza kontynentalną Hiszpanią . Wulkan Teide na Wyspach Kanaryjskich jest aktywny do dziś. Jego wybuchy sprawiły, że plaże na Teneryfie są czarne.

Geography Now! SPAIN

Praca

Wielu studentów studiujących w Hiszpanii pracuje na pół etatu (part-time). Jako międzynarodowy student, który przyjechał z innego kraju, będziesz miał również możliwość podjęcia pracy podczas studiów. Po ukończeniu studiów będziesz mógł szukać pracy na pełen etat w hiszpańskich firmach.

Ponieważ w Hiszpanii brakuje osób, które płynnie posługują się językiem angielskim i innymi językami, studenci międzynarodowi mają wiele możliwości zatrudnienia w międzynarodowych firmach. Najczęściej są zapraszani do pracy w obszarze obsługi klienta: centra telefoniczne, sektor turystyczny, restauracje i inne międzynarodowe firmy, gdzie znajomość języków obcych jest wymagana.

W poszukiwaniu pracy można skontaktować się z biurem pracy, które większość uniwersytetów posiada. Oczywiście, pracę można szukać również w grupach na Facebooku, portalach rekrutacyjnych i innych miejscach.

Religia

Główną religią (oprócz piłki nożnej) w Hiszpanii jest katolicyzm. 57% Hiszpanów uznaje się za katolików, 39% za ateistów, a pozostałe procenty to wyznawcy innych religii. Mimo to katolicyzm nadal odgrywa ważną rolę w Hiszpanii. Hiszpania jest znana na całym świecie ze swojego Świętego Tygodnia, zwanej Semana Santa, podczas której w miastach i miasteczkach odbywają się imponujące procesje przypominające średniowiecze. Możesz zobaczyć, jak wygląda te Święto, klikając tutaj.

Język

Hiszpania ma 4 oficjalne języki: hiszpański (znany jako kastylijski), kataloński, galicyjski i baskijski. Jednym z największych błędów kulturowych w Hiszpanii jest nazywanie tych języków dialektami. Hiszpański jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie pod względem liczby użytkowników jako języka ojczystego i jest oficjalny w 21 krajach, przy czym Meksyk wyróżnia się jako kraj z największą liczbą użytkowników, około 124 miliony.

Ludzie i kultura

To właśnie dzięki hiszpańskiej kulturze Hiszpania przyciąga tylu ludzi. Prawda jest taka, że kultura w każdej części Hiszpanii jest inna. Każdy region ma swoją unikalną muzykę, kuchnię i ludzi. Andaluzja słynie z flamenco, w Walencji można spróbować "prawdziwej" paelli, a La Riocha jest znana jako miejsce pochodzenia sangrii.

Bez wątpienia jedną z najważniejszych hiszpańskich tradycji jest piłka nożna. Hiszpanie trzykrotnie zostali mistrzami Europy, a drużyny Real Madryt i FC Barcelona są znane na całym świecie.

Hiszpanie są niezwykle gościnni i tolerancyjni. Ich styl życia oparty jest na spokoju i czerpaniu przyjemności z życia. Rodziny w Hiszpanii są bardzo zżyte i regularnie jedzą wspólnie obiad lub kolację. Hiszpanie są bardzo serdeczni i lubią się spotykać, dlatego ulice są zawsze pełne ludzi wieczorami.

Kuchnia

Jedzenie jest bardzo ważne dla Hiszpanów: tradycyjnie jedzą nawet 5 razy dziennie. Jedzenie dla nich jest rytuałem, którego nie można pośpieszać. Głównym mięsem w hiszpańskiej kuchni jest wieprzowina, którą można znaleźć w różnych formach, od wędzonego mięsa po różnorodne smaczne dania z wieprzowiną, takie jak Cochinillo czy Flamenquín. Najpopularniejszym napojem w Hiszpanii jest wino, więc nie dziwi fakt, że Hiszpania jest drugim na świecie eksporterem wina po Włoszech. Każdy region Hiszpanii ma swoją unikalną kuchnię, więc warto odwiedzić każde z nich.

Czas wolny

W Hiszpanii warto odwiedzić wiele miejsc rozrywki. Ze względu na zróżnicowany krajobraz Hiszpanii, można wędrować po górach, surfować na desce na falach i jeździć na nartach. Każdy region Hiszpanii może zaproponować coś interesującego. Sami Hiszpanie spędzają większość wieczorów w mieście, dlatego barów, restauracji i klubów nocnych tam nie brakuje. Jeśli jednak jesteś zainteresowany kulturą, Hiszpania słynie z imponujących budowli, dzieł sztuki. Będziesz mógł odwiedzić wystawy, koncerty lub wycieczki.

Transport

System transportu publicznego w Hiszpanii jest bardzo rozwinięty, dlatego mieszkać tam, zwłaszcza w większych miastach, jest dość praktyczne nawet bez własnego samochodu. W kraju szeroko stosują się autobusy i pociągi, a w większych miastach - metro. Bilet jednorazowy na komunikację publiczną kosztuje 1-2 euro, a miesięczny bilet to około 40-50 euro, w zależności od miasta.

Podróże