Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowy kwalifikacyjne dla ubiegających się o przyjęcie na studia licencjackie organizują niektóre uczelnie w Danii i Holandii. Rozmowa funkcjonuje jako część ustna egzaminu z języka angielskiego. Jej celem jest nie tylko sprawdzenie motywacji osoby aplikującej i wyjaśnienie, czego dana osoba oczekuje od wybranego kierunku, ale też sprawdzenie jej umiejętności posługiwania się językiem angielskim – czy potrafi zrozumiale odpowiadać na pytania, przedstawiać myśli oraz formułować argumenty. 

Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się po tym, jak wyślesz formularz i zostanie on rozpatrzony. Konkretny termin zależy od uczelni. Możliwe są dwa sposoby przeprowadzenia interview: przedstawiciele uczelni przybywają do Polski i osobiście spotykają się z kandydatami lub jest on organizowany  na odległość – przez Skype lub telefonicznie. Termin Twojej rozmowy zostanie wyznaczony wcześniej i konsultanci Kastu poinformują Cię o nim co najmniej kilka dni przed ustaloną datą. 


Najważniejsze kwestie związane z rozmową:
  • o rozmowie zostaniesz poinformowany pocztą elektroniczną i telefonicznie, dlatego jest bardzo ważne, aby być osiągalnym – tylko wtedy informacja dotrze do Ciebie w terminie;

  • w liście/emailu informującym o zbliżającej się rozmowie będzie dokładnie objaśnione, co masz zrobić. Aby wszystko przebiegło pomyślnie, postępuj zgodnie z instrukcją;

  • jeżeli z jakichś przyczyn nie możesz uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej, to koniecznie poinformuj o tym jak najwcześniej, aby przedstawiciele uczelni mieli czas na zmianę harmonogramu i mogli zaplanować rozmowę z Tobą w innym terminie. 

Zwykle rozmowa kwalifikacyjna trwa ok. 15–20 min. Podczas niej przedstawiciele uczelni chcą Cię lepiej poznać, dlatego też często zadają pytania związane z Twoim listem motywacyjnym, planami na przyszłość, zainteresowaniami. Mogą pojawić się zapytania o to dlaczego wybrało się studia w konkretnym kraju, na wybranym kierunku - warto wcześniej zastanowić się nad odpowiedziami. Nie bój się nawiązywać dialogu i zadawać pytań
- w trakcie interview również Ty możesz uzyskać wiele przydatnych informacji.

Rozmowa kwalifikacyjna przebiega zawsze w bardzo przyjaznej atmosferze, więc nie trzeba się niepotrzebnie stresować!

Po wywiadzie zapadnie decyzja, czy zostanie Ci zaoferowane miejsce na wybranym kierunku – odpowiedź otrzymuje się zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni. 

UWAGA! Jak już wspominaliśmy, rozmowy przeprowadzają niektóre uczelnie Danii i Holandii. W tabelce przedstawiamy wykaz uczelni, które w minionym roku je przeprowadzały. Według wstępnych danych te same uczelnie będą przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne w tym roku, ale wykaz może ulec zmianom.

 

Uczelnia
Rozmowy kwalifikacyjne face-to-face
Rozmowy kwalifikacyjne przez telefon/Skype

DANIA

LILLEBAELT - The Academy of Professional Higher Education

 

+

TEKO Design + Business

 

+

International Business Academy

 

+

VIA University College

 

+

Dania Academy +
HOLANDIA

HAN University of Applied Sciences

 

+

Saxion University of Applied Sciences

 

+

The Hague University of Applied Sciences

 

+

Tilburg University

 

+