Zalety studiowania za granicą

Przy podejmowaniu decyzji o podjęciu nauki za granicą należy, tak jak przy podejmowaniu innych ważnych decyzji życiowych, wziąć pod uwagę korzyści płynące z tego rozwiązania. Poniżej przedstawiamy czynniki, które mogą Ci pomóc w podjęciu decyzji.

1. Koszty studiów

Studia licencjackie i magisterskie w Danii i Finlandii są bezpłatne – za Twoje studia zapłaci Rząd danego kraju. W Holandii jest możliwość uzyskania pożyczki na korzystnych warunkach, którą pokryjesz czesne za studia.


2. Nauka oparta na praktyce

Za granicą bardzo cenione są umiejętności praktyczne, dlatego zdobytą podczas wykładów wiedzę będzie trzeba zastosować w praktyce przygotowując prace projektowe.


3. Aktywne życie kulturalne

Imprezy, sport, rozrywka, zabawa i nocne życie. W większych miastach, w krajach zaawansowanych gospodarczo zazwyczaj toczy się bardzo intensywne życie kulturalne.


4. Prestiż

Studia za granicą w poszczególnych krajach, na uczelniach lub na konkretnych kierunkach (ekonomia, prawo, sztuka) mogą być wysoko cenione zarówno w Polsce, jak i przez pracodawców z zagranicy.

 

5. Międzynarodowe znajomości


Porozumiewanie się w otoczeniu wielokulturowym (międzykulturowa komunikacja i doświadczenie) ma wielką zaletę – zyskujesz przyjaciół z całego świata.

 

6. Klimat innego kraju, środowisko, ekologia

Możliwości życia w innym otoczeniu, temperatura powietrza, cieplejszy (chłodniejszy) klimat, optymalne warunki dla osobistego zdrowia (np., wrażliwość na drastyczne zmiany) nawet przez krótki okres mogą pozytywnie wpłynąć na samopoczucie, wydajność, stan emocjonalny i psychiczny, zdrowie.


7. Zarobki w trakcie studiów

Koszty alternatywne (czynsz, transport, żywność) za granicą zapewne będą wyższe, ale za to godzinowe wynagrodzenie jest o wiele wyższe niż w Polsce.
 

8. Egzaminy a motywacja

Dla wielu uczelni zagranicznych ważna jest Twoja osobowość, dlatego ważną rolę w przy aplikacji odegra Twoja chęć samorealizacji w danej dziedzinie i cechy osobowościowe. Dlatego jeśli nie pójdzie Ci Matura, lub Twoje oceny nie będą takie, jakbyś chciał - możesz bardzo dużo zyskać przez odpowiednią motywację wyboru swojego kierunku studiów.
 

9. Stale aktualizowane programy studiów

Uczelnie zagraniczne starają się przekazać wiedzę, która obejmuje najnowsze trendy. W ten sposób starają się zapewnić, aby zdobyte przez Ciebie wykształcenie przydało się na współczesnym rynku pracy. Również ilość oferowanych miejsc na studiach jest dostosowywana do potrzeb rynkowych w perspektywie najbliższych lat.


10. Jakość studiów

Bardzo dobra jakość kierunków studiów za granicą może zachęcić do zmiany decyzji odnośnie miejsca podjęcia nauki. Studia za granicą pozwalają krytycznie spojrzeć na studia w ojczystym kraju z perspektywy zagranicy - porównać je, ocenić możliwości, zalety i wady, rozważać alternatywy działalności i pracy.



Język obcy

Możliwość doskonalenia umiejętności z języka obcego, nauka innych języków, dialektów. Wszystkie studia oferowane przez Kastu są wykładane w języku angielskim - znajomość tego języka jest niezwykle istotna aby liczyć się na światowym rynku pracy. A czy jest lepszy sposób na naukę języka angielskiego niż używanie go od rana do wieczora, zarówno na studiach jak i w życiu codziennym?


Wielokulturowość

Poznanie obcego kraju, kultury, poznanie ludzi, możliwość bezproblemowego zwiedzania sąsiednich krajów może mieć wpływ na Twoją decyzję odnośnie wyboru miejsca studiowania. Za granicą będziesz uczyć się z ludźmi z najróżniejszych zakątków świata. Pracując i ucząc się w zespole z przedstawicielami innych kultur poznasz ich sposób myślenia, wartości i tradycje - w dzisiejszym świecie ta wiedza  uczyni Cię atrakcyjniejszym na rynku pracy.


Doświadczenie związanie z życiem za granicą

Kształtowanie poglądów, poznanie nowego otoczenia, ludzi, kraju. Studiując za granicą o wiele szybciej staniesz się osobą niezależną. Codzienne problemy trzeba będzie rozwiązać samemu, począwszy od prania skarpetek i przygotowywania posiłków, kończąc na poszukiwaniu pracy i załatwianiu formalności. To wspaniała szkoła życia, doświadczenia, których nie zdobędziesz będąc blisko domu;


Przyjazne relacje wykładowców i studentów

Za granicą studenci i wykładowcy rozmawiają jak koledzy. Niektóre uczelnie posiadają bary studenckie, w których studenci po zajęciach spotykają się z wykładowcami w nieformalnym otoczeniu. Młodzież nie obawia się wyrażać swojego zdania na wykładach i zadawać pytań w przypadku niejasności. Pomaga to bardziej zaangażować się podczas wykładów, które przypominają panele dyskusyjne.


Większe perspektywy zawodowe

Po ukończeniu studiów w ojczystym kraju rynek pracy dla Twojej specjalności może być słabo rozwinięty. Za granicą rynek pracy jest nieporównywalnie większy, a przestrzeni do samorealizacji jest o wiele więcej. Po ukończeniu studiów za granicą będziesz mieć lepsze perspektywy i na polskim rynku pracy – dyplom uczelni zagranicznej pracodawca ocenia jako dowód, że lubisz wyzwania, jesteś odważną osobowością, która potrafi przystosować się do nowego środowiska, pracować w zespole z ludźmi z różnych kultur oraz bardzo dobrze znasz język obcy. Dodatkowe kwalifikacje nabyte za granicą mogą być warunkiem rozpoczęcia kariery np. w firmach konsultingowych czy w kancelariach notarialnych posiadających klientów z zagranicy.