Czy opłaca się studiować za granicą?

2017-07-07
Zapewne wiele razy słyszeliście, że studia za granicą dają wspaniałe perspektywy.

I rzeczywiście – zyskuje się unikalne doświadczenie zarówno zawodowe, jak i życiowe, ale również udowadnia się, że jest się w stanie dostosować do nowego środowiska. Wszystko to na pewno pomoże w znalezieniu lepszej pracy, bo w końcu nic nie daje lepszej szkoły życia, niż studia za granicą.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie chodzi o sam dyplom, ale o to jak dobrze skorzysta się z możliwości, jakie dają studia za granicą. Dla pracodawców najważniejsze są cechy takie jak umiejętność pracy w grupie, czy w międzynarodowym środowisku.

Ale jak dużo mogą dać studia poza granicami Polski? Ciężko określić jednoznacznie, bo każdy jest inny i ma inne oczekiwania. Jednak wybierając studia za granicą, gdzie wykłady są prowadzone w języku angielskim jedno jest pewne  - nauczymy się tego języka w stopniu pozwalającym na komunikację w stopniu zaawansowanym. I powiedzmy sobie szczerze – wyjazd na takie studia jest najlepszą metodą do tego, żeby język angielski opanować perfekcyjnie.

Mając na uwadze powyższe, możemy przytoczyć dane z przeprowadzonego niedawno badania rynku. Wyniki znajdziecie na poniższym wykresie, który przedstawia wysokość miesięcznych wynagrodzeń całkowitych w zależności od zadeklarowanej znajomości języka angielskiego (kwoty brutto w PLN).


Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2015 roku

Jak widać na wykresie powyżej, osoby znające język angielski na poziomie zaawansowanym zarabiały od 950 zł do 3 350 zł brutto miesięcznie więcej, niż osoby ze znajomością tego języka na poziomie średnio zaawansowanym oraz od 1 200 zł do 4 500 zł brutto miesięcznie więcej, niż osoby ze znajomością tego języka na poziomie podstawowym.

Znajomość języka angielskiego na wysokim poziomie jest tylko jednym z (pozytywnych) „skutków ubocznych” studiowania za granicą, a sama w sobie już daje duże profity. A co jeśli dodamy do tego prestiżowy dyplom zagranicznej uczelni, umiejętność pracy w grupie, czy radzenia sobie w nowym, międzynarodowym środowisku? Pozytywnych stron jest wiele, więc nie pozostaje nic, jak tylko wyjechać na studia, przeżyć fantastyczną przygodę, a potem zdobyć wymarzoną pracę i korzystać z życia. Ale chwila, co z procesem aplikacji? Tym zajmiemy się już my, Zespół Kastu!

Do zobaczenia w trakcie aplikacji!