Ogólne informacje o Anglii

Anglia to jeden z najpopularniejszych wśród Polaków krajów do studiowania za granicą! Tu nigdy nie będziesz się czuł samotnie, gdyż prawdopodobieństwo spotkania Polaka tuż za rogiem jest duże. Bez wątpienia nie raz tak się wydarzy.

Być może uroczy kraj Brytyjczyków zachęci i Ciebie. 

Ciekawe fakty o Anglii: 

  • Anglia (ang. England) to największa i najludniejsza część Wielkiej Brytanii. Mieszkańcy Anglii stanowią 83% mieszkańców Zjednoczonego Królestwa.
  • Anglia zajmuje dwie trzecie powierzchni wysp Wielkiej Brytanii. Graniczy ze Szkocją na północy i Walią na zachodzie. Wybrzeża Anglii obmywają wody Morza Północnego, Irlandzkiego i Celtyckiego, a także Kanału Bristolskiego i kanału La Manche.
  • Nazwa „Anglia” wzięła się od plemion germańskich, które w V–VI wieku osiedliły się na tym terytorium. 
  • W Anglii działają najsławniejsze uczelnie wyższe na świecie – uniwersytety Cambridge
  • i Oxford, na których studiowały lub wykładały takie sławy, jak Isaac Newton, Karol Darwin czy J.R.R. Tolkien.
  • W Anglii mieszkało i tworzyło wielu światowej sławy pisarzy – Agatha Christie, Charles Dickens, poeta George Gordon Byron i jeden z najlepszych dramaturgów na świecie: William Shakespeare.
  • W Wielkiej Brytanii tworzyły i grały legendarne grupy rockowe, takie jak The Beatles, The Rolling Stones, Led Zeppelin, Queen, Black Sabbath, Iron Maiden i inne.

101 Facts About The UK

Mieszkańcy i kultura

Anglia często jest nazywana państwem tradycji. Jej mieszkańcy od stuleci zachowują tradycyjny sposób życia i chętnie uczestniczą w różnych ceremoniach (jak choćby społeczne obchodzenie urodzin Królowej). Najważniejszym elementem tradycji jest monarchia brytyjska. Nigdzie indziej na świecie nie poświęca się rodzinie królewskiej tyle uwagi co tam. Wszyscy też słyszeli o wyrafinowanym poczuciu humoru Brytyjczyków, którego nie sposób od razu zrozumieć. Jest to jedna z cech wyróżniających Brytyjczyków, podobnie jak przestrzeganie etykiety podczas rozmowy – warto dowiedzieć się więcej, jakie tematy wypada poruszać. Więcej o kulturze Brytyjczyków i ich cechach można się dowiedzieć
z poniższego filmiku wideo:

Religia

Duża część Brytyjczyków to anglikanie albo katolicy rzymscy.

Czas wolny

Bez wątpienia studiowanie w Anglii jest ekscytujące, a jakie są możliwości spędzania wolnego czasu? Teatr, bary, kluby, kina, sport i wydarzenia muzyczne! Społeczność studencka często organizuje różne imprezy, na których można nawiązać nowe znajomości. Studiując, stajesz się częścią kosmopolitycznej i wielokulturowej społeczności, dołączasz do tysięcy studentów, którzy wybrali studia w Anglii.

Kuchnia

W filmach pewnie nieraz widzieliście, jak lokaj serwuje brytyjskiemu lordowi herbatę
w porcelanie z czasów królowej Wiktorii i grzecznie dodaje: „Pańska herbata, sir”. Tak, Anglia to kraj arystokratycznych tradycji picia herbaty. Anglicy piją czarną herbatę z cukrem i mlekiem. High tea  to ceremonia późnego popołudniowego delektowania się tym napojem (herbata podawana niegdyś z placuszkami albo z rożkami, obecnie z ciasteczkami). Za granicą dobrze znana jest też tradycja angielskiego śniadania – Full English breakfast. To bardzo sycące śniadanie, składające się z pieczonej szynki i kiełbasek, jajek (smażonych lub ubitych) w sosie pomidorowym i gotowanej fasoli, opiekanego chleba i zawsze czarnej herbaty
z cukrem i mlekiem. Popularna jest także tradycja „niedzielnej pieczeni” (Sunday roast), gdy rodzina razem je pieczeń z wołowiny, wieprzowiny czy jagnięciny z opiekanymi ziemniakami i warzywami w sosie. Niezbędny element tego posiłku stanowi Yorkshire pudding (suflet - wypiek z mąki, jajek, mleka i cebuli). Popularnością cieszą się również ciasto z mięsa
i warzyw (Cornish pasty), kiełbasa w cieście (Toad in the Hole). Natomiast przykre jest to, że Anglia słynie w świecie jako królestwo niezdrowej żywności. :)

Transport

W Anglii bardzo dobrze rozwinięty jest system transportu. Do dyspozycji są autobusy, pociągi, tramwaje, a w większych miejscowościach – metro. Z jednego miasta do drugiego można dojechać autobusem albo pociągiem (większość Brytyjczyków twierdzi, że obecnie podróż pociągiem jest droga, natomiast jest o wiele wygodniejsza i szybsza niż podróż autobusem!).

Korzystanie z transportu miejskiego jest wygodne, gdyż w ten sposób można uniknąć korków i oszczędzić czas. Studentom przysługują zniżki, dzięki którym mogą nabywać tańsze bilety. Więcej informacji o transporcie znajdziesz tutaj. Zapamiętaj, że w mieście jeżdżą też autobusy nocne. Powrót po imprezie, koncercie czy wieczorku ze znajomymi nie będzie problemem. :)

Praca

Obywatelom Polski, którzy chcą mieszkać i pracować w Wielkiej Brytanii (Anglii, Szkocji) nie są potrzebne żadne specjalne pozwolenia. Jeżeli będzie taka potrzeba, można otrzymać Registration Certificate. Studenci z zagranicy mają obowiązek płacić taki sam podatek jak wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii, a wszystkie pracujące osoby, których wynagrodzenie jest wyższe niż określona suma, każdego roku mają obowiązek płacić na ubezpieczenie krajowe.