Ogólne informacje o Szwecji

Czyste powietrze, aktywny styl życia (Szwedzi nie wyobrażają sobie życia bez sportu) i dobrej jakości jedzenie wyróżniają ten kraj spośród innych krajów na świecie. Przed paroma latami słynny brytyjski dziennik „The Telegraph” opublikował artykuł, w którym zostali opisani najpiękniejsi ludzie na świecie, w trójce najlepszych znalazła się Szwecja :)

Ciekawe fakty

  • Królestwo Szwecji (po szwedzku Konungariket Sverige) jest państwem położonym na Półwyspie Skandynawskim, w północnej części Europy. Szwecja graniczy z Finlandią na wschodzie i Norwegią na zachodzie, a na południu mostem nad cieśniną Sund łączy się
    z Danią.

  • Powierzchnia Szwecji wynosi 450 295 km² (jest podobna do Kalifornii, Kamerunu, Iraku, Hiszpanii czy Tajlandii).

  • Szwecja jest trzecim największym krajem Unii Europejskiej pod względem powierzchni.

  • Połowę terytorium Szwecji porastają lasy. Mniej niż 10% terytorium kraju to ziemia uprawna.

  • Imponujące jest to, że w Szwecji jest aż 100 000 jezior.

  • W okresie zimowym temperatura spada poniżej zera, a ilość śniegu jest średnia.
    W północnej części Szwecji panuje długa i zimna zima, a lato jest jasne i chłodne. W czerwcu i w lipcu przez całą dobę jest jasno.

11 Amazing Facts About Sweden

Ludzie

Szwedzi są punktualni, szanują prawo i przestrzegają zasad. Na pierwszy rzut oka mogą sprawiać wrażenie nieprzyjaźnie nastawionych i nie lubiących obcować z innymi, ale po bliższym poznaniu nietrudno znaleźć wśród nich dobrych przyjaciół. Mieszkając w akademiku i uczestnicząc w różnych imprezach studenckich, bez problemu powiększysz grono znajomych.

Religia 

Szwecja oficjalnie jest krajem luterańskim (a więc chrześcijańskim, tyle że protestanckim). Szwedzi nie są zbyt religijni. Nie chodzą regularnie do kościoła i nie biorą aktywnego udziału w jego życiu. Natomiast takie tradycje jak wesela czy pogrzeby zmuszają ludzi do powrotu. Wiele osób chrzci dzieci w kościele.

Język

Szwedzki należy do północnej gałęzi rodziny języków germańskich. Wraz z duńskim, norweskim i islandzkim wywodzi się ze wspólnego skandynawskiego prolangu, którym posługiwano się w całej Skandynawii we wczesnych wiekach ery nowożytnej. Szwedzki jako niezależny język pochodzi z czasów Wikingów. Chociaż Szwecja ma populację 8,8 miliona ludzi, aż 85% z nich mieszka w południowej części kraju, podczas gdy na samej północy Szwecji znajdują się dwie grupy mniejszości narodowych: ludność fińskojęzyczna na północnym wschodzie i Lapończycy (lub Lisy).
 

Czas wolny

W Szwecji sport jest jednym z najpopularniejszych zajęć wśród młodzieży. Studenci lubią uczestniczyć w zawodach z różnych dziedzin organizowanych przez uczelnie. Udział w takich imprezach jest jednym z najprostszych sposobów, by poznać nowych ludzi i powiększyć grono znajomych. Przy uczelniach działa mnóstwo klubów młodzieży, które są głównym miejscem spotkań w trakcie weekendów. Do większości klubów nocnych chętni są wpuszczani od 18 roku życia, natomiast w największych miastach w Szwecji do klubu mogą wejść osoby w wieku od 20–23 lat. Alkohol jest sprzedawany od 18 roku życia. Warto pamiętać, że palenie jest zabronione w miejscach publicznych. W tym przewodniku można znaleźć przydatne informacje o miejscach rozrywki i różnych imprezach lubianych przez Szwedów, które odbywają się w kraju.

Kuchnia

To, jakie potrawy są serwowane w Szwecji zależy od pory roku. Od wieków Szwedzi używają produktów, które mogą przetrwać długie zimy. To nagromadzone zapasy: marynaty, wędzone mięsa, tłuszcze i cukry. Tradycyjna kuchnia szwedzka nie słynie z różnorodności i jest mało znana na świecie. Podobnie jak kuchnia Danii i Norwegii jest dość tłusta, ponieważ większość dań jest robiona z mięsa i ryb. Dania narodowe to wędzony łosoś z koperkiem (Gravad Lax), zupa krem z grzybów (Svampsoppa), kluski ziemniaczane z wieprzowiną (Kroppkakor), opiekane ziemniaki (Jansson frestelse), miodowe ciasto (Honungskaka), keks szwedzki (Kladdkaka). Szwedzki stół (Smörgåsbord) to stara szwedzka tradycja, słynna na całym świecie.
 

Transport 

System transportu publicznego w kraju jest dobrze rozwinięty. Wszędzie można korzystać z autobusów, tramwajów, a w Sztokholmie jest też metro. Transport publiczny jest wygodny i szybki. Miesięczny bilet komunikacyjny jest ważny we wszystkich środkach transportu publicznego. Bilet miesięczny w Sztokholmie kosztuje 690 koron szwedzkich, w mniejszych miastach zazwyczaj jest tańszy.

Praca

Obywatele UE studiujący na uczelniach wyższych w Szwecji mogą pracować i mieszkać w Szwecji bez żadnych ograniczeń. Wystarczy zarejestrować się w Swedish Migration Board zaraz po przyjęciu na studia. Jeśli po studiach w Szwecji otrzymasz ofertę pracy, masz prawo pozostać w kraju bez specjalnego zezwolenia. Więcej informacji na temat pracy w Szwecji można znaleźć na www.workinginsweden.se.