Ogólne informacje o Holandii

„Reszta świata jest ogromna” – to holenderskie przysłowie świetnie pokazuje, jak małym krajem jest Holandia. Mimo to Holandia ma bogatą kulturę i historię.

Ciekawe fakty

  • Holandia jest królestwem! Składa się z Holandii, sześciu wysp Aruba i Antyli Holenderskich na Morzu Karaibskim. Graniczy z Niemcami i Belgią, a od północy i zachodu oblewają ją wody Morza Północnego.

  • 1 stycznia 2020 Holandia zmieniła nazwę na Niderlandy,

  • Nazwa „Niderlandy” oznacza „niskie państwo” – większość terytorium kraju leży poniżej poziomu morza.

  • Największe miasta Holandii to Amsterdam, Lejda, Rotterdam i Haga. W Hadze mieści się siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości!

  • Amsterdam jest miastem zbudowanym na wodzie, często nazywa się go Wenecją Północy. Jest tu ponad 100 kanałów, 100 sztucznych wysp i około 1200 mostów!

  • Holendrzy posiadają 16 milionów rowerów, czyli po jednym dla każdego mieszkańca.

  • W Holandii działa największa liczba muzeów na całym świecie – prawie 1000. W muzeach Vincenta van Gogha i Kröller-Müller znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł Vincenta van Gogha. 

Kultura i mieszkańcy

Holandia to piękny kraj – położony na równinach, pokryty siecią sztucznych kanałów, królestwo rolników i kupców. W dużych miastach na każdym rogu można spotkać kawiarenkę tzw. coffee shops i jeżdżących na rowerach profesorów! Na ulicach zobaczysz przedstawicieli różnorodnych narodowości i kultur. W miastach i wsiach Holandii mieszka ponad 190 różnych narodowości. Przez lata powiązania kraju z resztą świata, jego tolerancja, docenianie wolności i holenderskie zamiłowanie do spotkań towarzyskich przyciągnęły wielu obcokrajowców, którzy uczynili Holandię swoim domem. Różnorodność kulturowa kraju sprawiła, że Holandia stała się miejscem, w którym spotykają się wiedza i kultura z całego świata. Podstawową cechą charakteru Holendrów jest chęć bycia niezależnym, dlatego starają się oni wszystkie problemy pokonywać samodzielnie. Mieszkańcy Holandii są otwarci oraz lubią szczerze wyrażać swoje zdanie, więc niełatwo ich urazić. 
 

Język

Chociaż językiem urzędowym jest holenderski, wielu mieszkańców mówi po angielsku albo w jeszcze innym obcym języku, na przykład po niemiecku czy francusku. Tutaj możesz zacząć samodzielnie uczyć się języka holenderskiego :)

Kuchnia

,,Deser bez sera to jak piękna kobieta bez oka” – to powiedzenie Brijata Savarena o popularności sera w Holandii. Holenderskie sery są znane na całym świecie. Brzuchate sery edamskie, z wierzchu czerwone, a w środku żółtozłote, stały się symbolem holenderskiej tuszy. Nie wszyscy wiedzą, że odkrywcami najsłynniejszego sera – goudy – są Holendrzy. Ser w Holandii to nie tylko deser. Można tu spotkać ser włożony do zupy i sałaty, ser z ananasami i szynką, ser z rybami i zapiekany, ser pokrojony i twardy. Najpopularniejsze potrawy holenderskie to śledź, wędzone węgorze, zupa grochowa i hutspot (ziemniaczane piure z marchwią i cebulą). Bardzo lubiane przez Holendrów są ciasteczka, lekka przekąska z pieczonymi ziemniakami (podawana z majonezem, a nie z sosem pomidorowym), stroopwafels (wafle polewane syropem) i poffertjes – małe pulchne placki. Restauracje w miastach oferują różnorodne dania, na przykład dania indonezyjskie stały się częścią kuchni holenderskiej.
 

Życie studenckie – czas wolny

  • Na każdej uczelni działa dużo społeczności studenckich, zrzeszających studentów do zajęć akademickich, zawodów sportowych i spędzania wolnego czasu. Wszystkimi tymi organizacjami zarządzają studenci, niektóre są tylko dla studentów z zagranicy. Studenci mają swoje ulubione miejsca do spędzania wolnego czasu, czyli bary i restauracje. Społeczność studencka nie chce być grupą ludzi odizolowanych, chce być – i jest – aktywną częścią społeczeństwa. Dwa największe stowarzyszenia studenckie to AIESEC
    i ESN (Erasmus Student Network).

  • Holandia to barwny kraj. Czy to spacerując po miastach, czy to płynąc łódką po kanałach lub jeziorach, czy leżąc na plaży, czy odpoczywając w parku – ma się szansę wiele zobaczyć.

  • W Holandii koncertuje wielu sławnych wykonawców z całego świata, a Parkpop jest jednym z największych bezpłatnych festiwali muzyki pop w Europie.

  • W Holandii bardzo dużą popularnością cieszą się teatry i muzea. Jest ich ponad 1000.

  • Tutaj możesz uzyskać więcej informacji o różnych studenckich imprezach na uczelniach wyższych i w różnych miastach.

Transport

Rower to najtańszy i najwygodniejszy środek transportu, szczególnie jeśli mieszkacie
w mieście. Większość Holendrów, bez względu na status i profesji, jeździ rowerem!

Jeżeli chcesz korzystać z transportu publicznego (autobusy, metro czy pociąg), polecamy nabyć stałą kartę pasażera – OV Chip Card. Posiadając kartę, nie będzie trzeba za każdym razem kupować biletu.

Wszystkie najważniejsze stolice Europy są blisko Holandii – w ciągu paru godzin pociągiem możesz dojechać do Berlina, Brukseli i Paryża, a krótki lot z Amsterdamu pozwoli Ci znaleźć się w Londynie, Madrycie czy Rzymie!
 

Praca

Obywatele UE mogą pracować dowolną ilość godzin przez cały rok. Na samym początku pobytu w Holandii musisz zarejestrować się w urzędzie gminy, w mieście, w którym będziesz mieszkać. Podczas rejestracji w lokalnym urzędzie automatycznie nadawany jest numer BSN. W Holandii obowiązkowe jest ubezpieczenie społeczne, dlatego przed wyjazdem na studia do Holandii warto wyposażyć się w kartę EKUZ. W przypadku podjęcia pracy w Holandii przez obywatela UE żadna dodatkowa rejestracja czy dokumenty nie są potrzebne.

Studenci pracujący w Holandii mogą otrzymać pomoc finansową przeznaczoną na pokrycie kosztów utrzymania. Odpowiedzi na pytania Jak i Gdzie zacząć poszukiwanie pracy znajdziesz tutaj.